OTWARCIE STACJI OZONOWANIA POŚREDNIEGO I FILTRACJI NA WĘGLU AKTYWNYM W ZAKŁADZIE WODOCIĄGU CENTRALNEGO MPWiK w m.st.Warszawie S.A.
W dniu 20 października br. na terenie Zakładu Wodociągu Centralnego w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie stacji ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym, dzięki której zmniejszona została dawka dwutlenku chloru używanego do dezynfekcji wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy.
Inwestycja polegała na rozbudowaniu istniejącego ciągu technologicznego o dwa nowe zespoły urządzeń: ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Woda po przejściu przez proces napowietrzania, filtrację pospieszną oraz koagulację trafia na nowy obiekt, gdzie jest ozonowana a następnie filtrowana na węglu aktywnym, by na zakończenie trafić na filtry powolne. Ozonowanie (utlenianie) rozbija substancje chemiczne zawarte w wodzie na mniejsze cząstki. Dzięki temu węgiel aktywny wyłapuje z wody więcej zanieczyszczeń.
Bezpośrednie efekty inwestycji, czyli wysoka i stabilna jakość wody oraz poprawa jej walorów smakowych i zapachowych są już odczuwalne przez ponad połowę mieszkańców lewobrzeżnej Warszawy m.in. Ochoty, Woli, Śródmieścia, Wilanowa, Ursynowa, Ursusa oraz mieszkańców Pruszkowa i Piastowa.
Inwestycja realizowana była w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Koszt całej inwestycji wyniósł 59 mln euro netto, z czego 62 proc. (36,6 mln euro netto) zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności.