Inspektorzy WIOŚ w Warszawie uczestniczyli w ćwiczeniach w Zakładzie Dużego Ryzyka na terenie Warter Fuels S.A. w Płocku.
W dniu 7 grudnia 2022 r. z udziałem Inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Delegatura w Płocku zostały przeprowadzone ćwiczenia w Zakładzie Produkcyjnym Warter Fuels S.A. w Płocku. Miały one na celu sprawdzenie realizacji procedur wynikających z wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego opracowanego dla tego zakładu – będącego zakładem o dużym ryzyku wystąpienia awarii.
Ćwiczenia przeprowadzono w oparciu o reprezentatywne zdarzenie awaryjne. Polegały one na rozszczelnieniu instalacji przesyłowej alkilatu znajdującej się na wysokości około 3 m nad ziemią, w konsekwencji czego doszło do niekontrolowanego wypływu substancji niebezpiecznej. Pracownik przechodzący po estakadzie, który zauważył zdarzenie zaalarmował pozostałych pracowników znajdujących się w obrębie zdarzenia. Sam jednak nie zdążył opuścić miejsca zdarzenia: z powodu utraty przytomności pozostał na platformie komunikacyjnej.
Do zdarzenia zostały zadysponowane jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu płockiego. Ponadto w ćwiczeniach współdziałały: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Pogotowie Ratunkowe, Policja, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Straż Miejska.
Przedstawiciele WIOŚ Delegatury w Płocku uczestniczyli w pracach sztabu, który został utworzony w trakcie prowadzonych działań ratowniczych.
Zadaniem inspektorów WIOŚ było określenie zagrożeń dla środowiska związanych z ćwiczonym zdarzeniem awaryjnym. Ustalono, że mogło dojść do zanieczyszczenia gleby na terenie zakładu w rejonie wystąpienia zdarzenia. W związku z tym zaplanowano podjęcie działań w tym zakresie po zakończeniu akcji ratowniczej. Ustalono także, że nie doszło do wystąpienia skutków negatywnych na terenie obiektów znajdujących się w sąsiedztwie zakładu.
Podczas prowadzonych ćwiczeń zostały sprawdzone wewnętrzne procedury WIOŚ obowiązujące w przypadku zgłoszenia wystąpienia poważnej awarii, Sprawdzono także komunikowanie się i przepływ informacji w trakcie wykonywanych zadań związanych z ćwiczonym zdarzeniem oraz współpraca z innymi podmiotami uczestniczącymi w zdarzeniu.