KOMUNIKAT Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 7.08.2014 r. w sprawie niskiego poziomu tlenu w wodach
W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wysokie temperatury powietrza, gwałtowne opady deszczu) WIOŚ w Warszawie informuję o możliwości wystąpienia deficytu tlenowego w wodach.
Podczas rutynowych prac związanych z prowadzeniem monitoringu wód w dniach 4-6 sierpnia br. zostały wykonane przez pracowników WIOŚ badania wód. Dotyczyły one między innymi podstawowych parametrów, takich jak: temperatura, zawartość tlenu i przewodność elektrolityczna. Prowadzone prace wykazały istniejące już zagrożenie dla niewielkich cieków. W kilku rzekach stwierdzono zawartość tlenu na bardzo niskim poziomie. Przyjęta graniczna wartość tego wskaźnika, poniżej której zaczynają występować niekorzystne zjawiska w wodach, to 4 mg O2/l. Cieki o najniższej zawartości tlenu, to:
- Dopływ spod Rzeszotar, ppk Babiec– 1,7 mg O2/l,
- Łasica, ppk Aleksandrów – 2,5 mg O2/l,
- Kanał Olszowiecki, ppk Formułki Grochowskie – 2,7 mg O2/l,
- Utrata, ppk Józefów – 2,3 mg O2/l,
- Utrata, ppk Wawrzyszew – 3,4 mg O2/l,
- Rokitnica, ppk Pass – 3,3 mg O2/l,
- Rów U-2, ppk Józefów – 2,5 mg O2/l.
Aktualnie nie obserwuje się zjawiska śnięcia ryb, jednak w przypadku długiego okresu utrzymywania się niskiego stężenia tlenu w wodzie nie można wykluczyć wystąpienia takiego zagrożenia.