Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

https://warszawa.wios.gov.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/komunikaty/983,KOMUNIKAT-MAZOWIECKIEGO-WOJEWODZKIEGO-INSPEKTORA-OCHRONY-SRODOWISKA-z-dnia-22-li.html
27.11.2024, 06:41

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
22.07.2014

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY SRODOWISKA z dnia 22 lipca 2014r. w sprawie wyników badań chemizmu opadów atmosferycznych i oceny depozycji zanieczyszczeń do podłoża w województwie mazowieckim w 2013 roku

Monitoring chemizmu opadów atmosferycznych i ocena depozycji zanieczyszczeń do podłoża jest elementem Państwowego Monitoringu Środowiska. Zadanie jest realizowane na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB, Oddział we Wrocławiu i finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Analizy składu fizyczno – chemicznego opadów są wykonywane co miesiąc przez 15 laboratoriów wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Ich zakres obejmuje:

  • pomiar wartości pH i przewodności elektrycznej właściwej opadów;
  • oznaczenie stężeń anionów: Cl-, SO4-2, NO2- i NO3-,
  • oznaczenie stężeń kationów: NH4+, Na+, K+, Ca+2, Mg+2
  • oznaczenie stężeń metali ciężkich: Zn, Cu, Fe, Pb, Cd, Ni, Cr, Mn, oznaczenie stężeń azotu ogólnego i fosforu ogólnego.

Ponadto, w celu określenia przestrzennego rozkładu deponowanych wraz z opadami ładunków zanieczyszczeń, wykorzystywane są dane pomiarowe ze 162 posterunków opadowych IMGW – PIB, charakteryzujących pole średnich sum opadów dla obszaru Polski.

W załączeniu skan raportu "Wyniki badań monitoringowych w województwie mazowieckim w 2013 roku”, wykonanego przez IMGW-PIB - Oddział we Wrocławiu.

Przedstawione w tym raporcie dane obrazują stan jakości i ocenę stopnia zakwaszenia wód deszczowych w województwie oraz ilości deponowanych substancji wraz z opadami   z podziałem na tereny poszczególnych powiatów. Obciążenie powierzchniowe obszaru województwa mazowieckiego porównano z depozycją dla całego obszaru Polski  i pozostałych województw. Porównano także wielkości deponowanych ładunków badanych substancji w poszczególnych latach 1999-2013 oraz przedstawiono tendencje zmian w tym okresie.

Chemizm opadów w 2013 - raport

Opcje strony