UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
13.08.2013

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 13.08.2013 r. w sprawie śnięcia ryb w zamkniętym akwenie w Zegrzu

W niedzielę, 11 sierpnia br. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska otrzymał z KP PSP w Legionowie zawiadomienie o zaobserwowaniu śniętych ryb w zamkniętym akwenie w Zegrzu. Zbiornik, który znajduje się w pobliżu północno-środkowej części Zalewu Zegrzyńskiego, obok drogi krajowej nr 61, ma powierzchnię około 5,3 ha.

Po przyjęciu zawiadomienia inspektorzy z Delegatury WIOŚ w Ciechanowie przeprowadzili w tym samym dniu oględziny akwenu, wykonali pomiary stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie w kilku punktach tego zbiornika oraz Zalewu Zegrzyńskiego. W trakcie oględzin pobrano do badań fizykochemicznych 2 próbki wody z akwenu.

Wyniki dokonanych na miejscu pomiarów wykazały, że niedotleniona była południowo-zachodnia część akwenu (prawdopodobne miejsce śnięcia ryb). Koncentracja tlenu rozpuszczonego w tym miejscu była niska, wynosiła od 1,26 do 2,64 mgO2/l – przy dopuszczalnej co najmniej 5,0 mgO2/l. Niewielkie było nasycenie tlenem i wahało się od 15% do 31% - przy wysokiej temperaturze wody od 23,90C do 24,10C.

W pozostałych punktach zbiornika koncentracja tlenu w wodzie była znacznie większa i wynosiła od 6,50 do 8,48 mgO2/l.

Stężenie tlenu w wodach Zalewu Zegrzyńskiego wahało się do 3,46 mgO2/l – blisko mostu na drodze krajowej nr 61, w pobliżu południowo-zachodniej część akwenu do 6,02 mg O2/l przy ujściu rzeki Rządzy. Temperatura wody wynosiła od 24,6 0C do 250C.·

Na miejscu zdarzenia obecni byli przedstawiciele PZW, Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, Starostwa Powiatowego w Legionowie.

W celu napowietrzenia wód akwenu strażacy jednostek KP PSP w Legionowie i gminnych jednostek OSP przepompowywali wodę z Zalewu do zbiornika.

Wstępne ustalenia WIOŚ wskazują, że przyczyną śnięcia ryb mogła być „przyducha” tlenowa - deficyt tlenowy wywołany wzruszeniem osadów dennych przez intensywne deszcze. Niekorzystnie na zawartość tlenu w wodzie wpływały wysoka jej temperatura oraz bezwietrzna pogoda i związany z tym brak aeracji tlenu z powietrza.

Tak niskiego stężenia tlenu rozpuszczonego, jak w południowo-zachodniej części akwenu, nie stwierdzono w pozostałej części zbiornika oraz w Zalewie Zegrzyńskim, gdzie natlenienie wody było znacznie większe i nie zagrażało rybom.

Z informacji, uzyskanej w dniu 13.08.2013 r. z Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz z PZW wynika, że zebrano dotychczas około 1,5 – 2 ton śniętych ryb. Ryby zostały przekazane przez Urząd Miasta i Gminy do unieszkodliwienia w zakładzie utylizacyjnym.  Poziom wody w akwenie i w Zalewie Zegrzyńskim został podwyższony poprzez podniesienie zapory w Dębem.

W najbardziej zagrożonych miejscach poziom tlenu w dniu 13 sierpnia wynosił 4 mgO2/l.

Opcje strony

do góry