UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
09.08.2013

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 09.08.2013 r. w sprawie sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska komunikuje i przypomina:

  • w Dzienniku Ustaw z dnia 6 sierpnia 2013 r. poz. 888 została opublikowana ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce odpadami i odpadami opakowaniowymi. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., za wyjątkiem przepisów, dotyczących audytu zewnętrznego, które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r.
  • zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, w tym wskazują miejsca, w których może być prowadzona zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych oraz udostępniają na stronie internetowej urzędu gminy, a także w sposób zwyczajowo przyjęty, informacje o dostępnych dla mieszkańców punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
  • prowadzenie zbierania odpadów wymaga, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r., o odpadach, uzyskania zezwolenia. Za zbieranie odpadów bez wymaganego zezwolenia jest wymierzana przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska administracyjna kara pieniężna. Wysokość kary jest nie mniejsza niż 1 000 zł i nie może przekroczyć 1 000 000 zł.
  • nadal obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi.

Rozporządzenie dotyczy odpadów opakowaniowych z papieru, szkła, tworzyw sztucznych, aluminium, stali i opakowań wielomateriałowych. Odpady te mogą być zbierane w pojemnikach o zróżnicowanej kolorystyce, ustawianych w miejscach publicznych. Na pojemnikach powinny być informacje o ich przeznaczeniu a także dane przedsiębiorcy – właściciela pojemnika. Obowiązków tych w niczym nie zmienia znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Przypomina się również, że zbieranie odpadów opakowaniowych po produktach w opakowaniach, które znajdują się w ofercie handlowej, obowiązuje także jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 2 000 m2 (na własny koszt).

Selektywne zbieranie odpadów opakowaniowych i obowiązujący odzysk, w tym recykling, są działaniami prowadzonymi przez przedsiębiorców w celu osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku i recyklingu, które to poziomy są określone przez przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

Równocześnie samorządy gmin są zobowiązane do selektywnego odbierania  określonych rodzajów odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Są to m.in.: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, które stanowią część odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Obowiązkowi selektywnego zbierania podlegają jeszcze inne rodzaje odpadów komunalnych, ale dla tych wymienionych gminy mają obowiązek  uzyskania  wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. Gmina, która nie wykonuje tego obowiązku podlega administracyjnej karze pieniężnej, nakładanej przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Właśnie wykonanie tych obowiązków i sprawdzenie uzyskania przez gminy wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych jest jednym z tematów realizowanego przez Inspekcję Ochrony Środowiska krajowego cyklu kontrolnego.

Opcje strony

do góry