Komunikaty
Informacja
KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 6 maja 2013 r. w sprawie wystąpienia śniętych ryb w stawie na terenie Parku Morskie Oko przy ul. Dworkowej w Warszawie na terenie Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy
W związku ze zgłoszeniem przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie w dniu 5 maja 2013 r. ok. godz. 19.30 wystąpienia zjawiska śnięcia ryb w stawie na terenie Parku Morskie Oko przy ul. Dworkowej w Warszawie, na wysokości pomnika Pomordowanych Powstańców 1944, przedstawiciel WIOŚ w Warszawie pobrał do badań próbkę wody ze stawu.
Oznaczenia wykonane przez WIOŚ w Warszawie w terenie w dniu zdarzenia m. in. w zakresie barwy, zapachu, odczynu pH i tlenu rozpuszczonego klasyfikują wodę w stawie do I klasy (stan ekologiczny bardzo dobry), a w zakresie przewodności do II klasy (stan ekologiczny dobry) jakości wód powierzchniowych, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2011 r. Szybkie testy przeprowadzone w terenie w w/w zakresie nie potwierdziły zanieczyszczania wody w stawie. WIOŚ w Warszawie kontynuuje badania pobranej próbki wody w warunkach laboratoryjnych. Oznaczona w dniu 6 maja 2013 r. wartość chemicznego zapotrzebowania tlenu ChZTCr (pośrednio określająca zawartość związków organicznych i nieorganicznych w wodzie), również klasyfikuje wodę w stawie do I klasy jakości wód powierzchniowych (stan ekologiczny bardzo dobry).
O tej porze roku podczas dnia, przy silnym nasłonecznieniu i rozwoju roślinnych organizmów wodnych, stopień nasycenia wody tlenem może znacznie przekraczać 100%. Nocą (gdy fotosynteza nie zachodzi) przy intensywnym oddychaniu organizmów wodnych następuje gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Duże wahania w ciągu doby w nasyceniu wody rozpuszczonym tlenem są dla ryb niebezpieczne i mogą być przyczyną ich śnięcia. W szczególności dotyczy to zbiorników zamkniętych, w których nie ma przepływu wody, takich jak staw w Parku Morskie Oko.