KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 22 marca 2013r. w sprawie jakości powietrza w województwie mazowieckim
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie wykonał kolejną analizę ryzyka przekroczenia poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń powietrza za okres ostatnich 12 miesięcy tj. od 1 marca 2012r. do 28 lutego 2013r. na obszarze województwa mazowieckiego.
Analizą objęto następujące zanieczyszczenia:
- pył zawieszony PM10 (liczba przekroczeń średniej 24-godzinnej, wartość średnioroczna),
- pył zawieszony PM2,5 (wartość średnioroczna),
- dwutlenek siarki SO2 (liczba przekroczeń średniej 24-godzinnej i średniej 1-godzinnej),
- dwutlenek azotu NO2 (liczba przekroczeń średniej 1-godzinnej, wartość średnioroczna),
- benzen C6H6 (wartość średnioroczna).
Ponadto za okres od 1 stycznia 2007r. do 28 lutego 2013r. dokonano analizy wyników pomiarów dla tlenku węgla CO (wartość średnioroczna).
Dane pomiarowe mają status wstępnie zweryfikowanych. Dane za rok 2012 zostaną ostatecznie zweryfikowane do 31 marca 2013 r. i dopiero wtedy na ich podstawie będzie można wyciągać wnioski ostateczne.
W oparciu o analizę informacji o stężeniach zanieczyszczeń powietrza, dostępnych na dzień 18 marca 2013r. ustalono, że w 2013r. dla pyłu zawieszonego PM10, tlenku węgla i benzenu nie ma ryzyka przekroczenia dopuszczalnych stężeń średniorocznych, a dla dwutlenku siarki SO2 nie ma ryzyka przekroczenia dopuszczalnej liczby przekroczeń stężeń 1- godzinnych i 24- godzinnych na całym obszarze województwa mazowieckiego. W odniesieniu do poprzedniej analizy, której wyniki przedstawiono w komunikacie z dnia 26.02.2013r., nie stwierdzono także nowych, potencjalnych miejsc zagrożonych przekroczeniem dopuszczalnych 24-godzinnych stężeń PM10.
Natomiast na podstawie analizy wyników pomiarów na stacjach w Płocku (ul. Królowej Jadwigi), Piastowie (ul. Pułaskiego) i Siedlcach (ul. Konarskiego), stwierdzono ryzyko przekroczenia w 2013r. średniorocznego poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 (pył o wielkości cząstek poniżej 2,5 µm), a na stacji w Warszawie (Al. Niepodległości) ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu dwutlenku azotu NO2.
W przypadku stacji typowo komunikacyjnej - Warszawa Al. Niepodległości, podstawową przyczyną podwyższonych stężeń NO2 jest emisja związana ze spalaniem paliwa w silnikach samochodowych. Zanieczyszczenia powodowane przez komunikację samochodową mają charakter bardzo lokalny i występują w bezpośrednim sąsiedztwie dróg o dużym natężeniu ruchu. Stężenia zanieczyszczeń ,,komunikacyjnych’’ wykładniczo maleją wraz z oddalaniem się od pasa drogi. Już w odległości 2-3 m od ulicy ich poziomy najczęściej nie przekraczają wartości dopuszczalnych. Negatywne oddziaływanie tych zanieczyszczeń na organizm ludzki jest ograniczone przez stosunkowo krótki czas przebywania osób w bezpośrednim sąsiedztwie pasa drogi.
Przyczyną stwierdzonych podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM2,5 jest w ocenie WIOŚ w Warszawie przede wszystkim emisja z indywidualnych systemów ogrzewania domów, zlokalizowanych w otoczeniu stacji pomiarowych, napływ z pozostałej części województwa mazowieckiego oraz napływ spoza województwa. Zanieczyszczenia napływowe w przeważającym stopniu są także generowane przez sektor komunalny, głównie kotłownie lokalne. Podwyższone stężenia pyłu występują głównie na obszarach zamieszkałych, na osiedlach domów ogrzewanych w sposób indywidualny i w związku z tym mają wydłużony czas oddziaływania na organizm ludzki.
WAŻNE!
Jako, że sytuacja powtarza się od lat, ponawiamy apel o to, abyśmy przestali sami siebie truć:
- nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania twoich sąsiadów,
- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
- ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
- jeśli w twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych - przekazuj pozostałości roślinne do odzysku - nie spalaj ich w ogrodzie.
Kolejne oceny ryzyka wystąpienia w 2013 roku przekroczeń poziomów dopuszczalnych, docelowych lub alarmowych dla normowanych zanieczyszczeń na obszarze województwa mazowieckiego będą przeprowadzane do 20-tego dnia każdego miesiąca do listopada włącznie. W zależności od ich wyników, zostaną opracowane kolejne „Informacje o ryzyku przekroczenia w 2013 roku poziomów alarmowych, dopuszczalnych, docelowych dla normowanych zanieczyszczeń na obszarze województwa mazowieckiego”.