Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

https://warszawa.wios.gov.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/komunikaty/760,KOMUNIKAT-Mazowieckiego-Wojewodzkiego-Inspektora-Ochrony-Srodowiska-z-dnia-15022.html
21.11.2024, 21:52

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
15.02.2013

KOMUNIKAT Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 15.02.2013 r. w sprawie dotacji NFOŚiGW na zamykanie i rekultywację składowisk

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu priorytetowego "Zamykanie i rekultywacja składowisk odpadów komunalnych". Program dotyczy składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne niespełniających standardów określonych prawem lub uciążliwych dla środowiska.

Nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji odbywa się w trybie konkursowym, w terminach do końca lipca oraz do końca października.

Nabór wniosków o dofinansowanie w formie pożyczki odbywa się w trybie ciągłym, do wyczerpania środków.

Dotacja przeznaczona jest dla podmiotów, które nie będą kontynuowały działalności związanej ze składowaniem odpadów komunalnych, dla których wydano decyzje o zamknięciu składowiska, określając datę zaprzestania przyjmowania odpadów do składowania na nie później niż do dnia 31 grudnia 2009 r.

Pożyczka jest udzielana dla pozostałych podmiotów.

Dotacja wynosi do 50 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, nie więcej niż 500 tys. zł na 1 ha rekultywowanego obszaru.

Pożyczka dotyczy 75 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia z uwzględnieniem przepisów dotyczących dopuszczalności pomocy publicznej.

Beneficjentami są:

  1. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,
  2. przedsiębiorcy.

Koszty kwalifikowane to:

  • Rekultywacja techniczna (ukształtowanie wierzchowiny składowiska, konstrukcja warstwy rekultywacyjnej, uporządkowanie gospodarki odciekami);
  • Odgazowanie składowiska (wykonanie studni odgazowujących, instalacji do pozyskania biogazu (np. biofiltry, rurociągi, pochodnie, instalacje elektryczne pochodni);
  • Rekultywacja biologiczna (wprowadzenie roślinności);
  • Instalacje do monitoringu (np. piezometry).

W ramach programu dofinansowaniu nie podlega realizacja instalacji służących do energetycznego wykorzystania biogazu oraz rurociągów służących do przesyłu biogazu poza teren składowiska.

Program będzie wdrażany do 2017 r.

Formularze wniosków, harmonogram rzeczowo-finansowy i regulamin konkursu są dostępne na stronie NFOŚiGW:

Opcje strony