Komunikaty
Informacja
KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 20. 11. 2012 r. w sprawie zanieczyszczenia rzeki Niestępówki
W dniu 15 listopada 2012 r. Delegatura WIOŚ w Ciechanowie została powiadomiona przez mieszkańców gminy Pokrzywnica o zanieczyszczeniu rzeki Niestępówka, poniżej gminnej oczyszczalni ścieków w Winnicy. W tym samym czasie Wójt Gminy Winnica poinformował o wystąpieniu poważnych zakłóceń w pracy oczyszczalni.
Inspektorzy WIOŚ w dniu zgłoszenia dokonali oględzin rzeki i pobrali do badań trzy próbki wody: powyżej i poniżej wylotu kolektora ściekowego oraz na dopływie do Narwi.
Oględziny w terenie oraz pierwsze wyniki pomiarów i badań jakości wody w rzece (odczyn pH, zawartość substancji organicznych - ChZTCr, fosfor ogólny) wskazują, że zanieczyszczenie rzeki poniżej wylotu kolektora zostało wywołane zrzutem niedostatecznie oczyszczonych ścieków z gminnej oczyszczalni.
Po otrzymanych wnioskach o interwencję, inspektorzy WIOŚ rozpoczęli interwencyjne kontrole Zakładu Budżetowego w Winnicy sp. z o.o. eksploatującego gminną oczyszczalnię - w dniu 15 listopada 2012 r., Zakładu Mleczarskiego Winnica sp. z o.o. – właściciela oczyszczalni oraz Przetwórni Owocowo-Warzywnej DARIA – w dniu 16 listopada 2012 r.
Zakłady te wprowadzają do gminnej oczyszczalni ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, stwarzające problemy w procesach biologicznego oczyszczania, będące okresowo przyczyną poważnych zakłóceń w pracy gminnej oczyszczalni.
Stwierdzony podczas oględzin przez inspektorów WIOŚ galaretowaty wygląd osadu czynnego w jednym z 2 reaktorów SBR mógł być następstwem dopływu do gminnej oczyszczalni ścieków przemysłowych o wysoce alkalicznym odczynie lub też jej przeciążenia ponadnormatywnym ładunkiem zanieczyszczeń organicznych.
Rzeka Niestępówka jest prawobrzeżnym dopływem Narwi, wprowadzającym wody do tej rzeki poniżej Pułtuska, przed jej dopływem do Zalewu Zegrzyńskiego. Z kolei Zalew stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców Warszawy.
Dotychczas przeprowadzone przez WIOŚ badania monitoringowe nie wskazują na możliwość zanieczyszczenia wód Zalewu w następstwie tego zdarzenia.