KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 16. 07. 2012 r. w sprawie wyników kolejnych badań zawartości tlenu w wodach powierzchniowych
W dniach 12 i 13 lipca przeprowadzone zostały przez inspektorów WIOŚ Delegatura w Radomiu pomiary stopnia natlenienia rzek w południowej części województwa mazowieckiego. Badaniami objęto między innymi rzeki: Wisła, Pilica, Radomka, Mała, Kanał Trzebieński, Zwolenka i Iłżanka.
Najniższą zawartość tlenu (poniżej 4 mg O2/l) stwierdzono w rzekach w trzech przypadkach:
- Zwolenka (rejon m. Barycz) – 1,7 mg O2/l,
- Mała (rejon m. Góra Kalwaria) – 2,5 do 3,6 mg O2/l,
- Radomka poniżej zbiornika Domaniów – 2,7 mg O2/l.
Należy podkreślić, że rzeka Mała jest ciekiem o niewielkim przepływie z częstymi zastoiskami wody; dotyczy to również niektórych fragmentów rzeki Zwolenka. Inną sytuację można zaobserwować w przypadku rzeki Radomka, której natlenienie w badanym punkcie ma ścisły związek ze zbiornikiem Domaniów i zjawiskiem „przegrzania” wody (temperatura wody Radomki na badanym odcinku wynosiła 24,1°C).
Mimo, że jako granicę zawartości tlenu, poniżej której zaczynają występować niekorzystne zjawiska w wodach, przyjmuje się 4 mg O2/l, dotychczas nie zaobserwowano zjawiska masowego śnięcia ryb. Jednak w przypadku utrzymywania się niskiego stopnia nasycenia tlenem może takie zagrożenie wystąpić, szczególnie w wodach, w których występują zanieczyszczenia, spowodowane nielegalnym odprowadzaniem ścieków komunalnych.