UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
25.11.2011

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 25.11.2011 r.

 

W związku z utrzymującą się od kilku miesięcy sytuacją hydrometeorologiczną, do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zaczęły napływać sygnały, związane z faktem, że ze względu na brak opadów i układający się w strefie stanów niskich poziom wody na większości rzek, mogą nastąpić niekorzystne zmiany w jakości wód płynących. Sygnały dotyczyły zarówno możliwości wpływu na stan jakości rzek odprowadzanych w dużych ilościach wód chłodniczych, jak też ścieków z aglomeracji warszawskiej.

W związku z koniecznością uzyskania bieżących danych na temat wpływu aktualnej sytuacji hydrologicznej w rzekach regionu na stan środowiska, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska polecił:

  • w dniu 24 listopada br. przeprowadzić pomiary w terenie z wykorzystaniem laboratorium mobilnego w przekrojach pomiarowych powyżej i poniżej zrzutu wód chłodniczych z elektrowni/elektrociepłowni, znajdujących się na nadzorowanym terenie;
  • w trakcie pomiarów dokonać szczegółowych oględzin stanu wody oraz przyległego terenu poniżej zrzutu wód chłodniczych z elektrowni/elektrociepłowni;
  • dokonać, tam gdzie to możliwe, zestawienia porównawczego uzyskanych wyników z danymi, pochodzącymi z wykonywanych wcześniej pomiarów monitoringowych;
  • dokonać zestawienia wyników wykonywanych przez elektrownie/elektrociepłownie pomiarów automonitoringowych temperatury wód chłodniczych na wylotach do odbiornika za miesiąc listopad br. i porównać je z warunkami, określonymi w posiadanych pozwoleniach wodno prawnych.

Inspekcja środowiskowa dotyczyła Elektrowni Kozienice, Vattenfall EC Siekierki i EC Żerań, ENERGA Elektrownie Ostrołęka. Badania laboratoryjne przeprowadzone zostały w wodach Wisły i Narwi.

Wisła - Świerże Górne Elektrownia Kozienice

Niski stan wody w Wiśle powoduje, że od dnia 14 listopada br. wystąpiły  problemy z poborem wody z rzeki w ilości niezbędnej dla prawidłowej pracy Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych. Może pracować tylko jedna pięćsetka (blok 500MW) mimo wysokiego zapotrzebowania na energię.

Pomiary temperatury wody w Wiśle wykonane dnia 24 listopada 2011r.:

Powyżej Elektrowni - 2,4 °C,

Kanał - wylot z Elektrowni – 15,8 °C,

Poniżej Elektrowni - 7,0 °C.

Niski stan wody w Wiśle utrzymuje się od końca sierpnia ze względu na brak opadów. Obecnie poziom Wisły jest najniższy od kilku lat. Jak wynika z pomiarów na najbliższym Elektrowni wodowskazie „Puławy Azoty” stan wody w dniu 23.11.2011r. wynosił 105 cm. Według prognozy utrzyma się na tym poziomie w dniach 24 i 25 listopada br.

Wisła – Warszawa Most Łazienkowski

Stan wody na wodowskazie Warszawa – Port (513,3 km) obniżył się w okresie od 13 lipca 2011 r. do 24 listopada 2011 r. z 345 cm do 94 cm.

Pomiary temperatury wody w Wiśle:

13 lipiec – 24 °C,

17 sierpień – 22,5 °C,

6 wrzesień -   21,6 °C,

13 październik -  13,3 °C,

8 listopad -    5,7 °C,

24 listopad - 5,3 °C.

Zawartość tlenu rozpuszczonego w Wiśle była bardzo wysoka: od  9,2 mg/dm3 na wysokości Elektrowni Kozienice do 12,8 mg/dm3 na wysokości Mostu Łazienkowskiego.

Temperatura wody chłodniczej odprowadzanej z Elektrociepłowni Żerań w miesiącu listopadzie wahała się w przedziale  5- 9 °C.

Temperatura wody chłodniczej odprowadzanej z Elektrociepłowni Siekierki w miesiącu listopadzie wahała się średnio w przedziale  7- 12 °C.

W posiadanych pozwoleniach wodno – prawnych obie Elektrociepłownie mają określoną maksymalną dopuszczalną temperaturę wody chłodniczej na poziomie 35 °C.

Narew – kanał zrzutowy ENERGA Elektrownie Ostrołęka

Pomiary temperatury wody w Narwi wykonane dnia 24 listopada 2011r.:

Powyżej kanału zrzutowego – 3,8 °C,

Na wylocie kanału zrzutowego – 5,0 °C,

Poniżej kanału zrzutowego – 4,9 °C.

Temperatura wody chłodniczej odprowadzanej z ENERGA Elektrownie Ostrołęka w miesiącu listopadzie nie przekraczała  20oC (średnia 13,3°C). 

Temperatura dopuszczalna wód pochłodniczych wg pozwolenia zintegrowanego wynosi 35oC.

Zawartość tlenu rozpuszczonego w Narwi była również bardzo wysoka – wynosiła 12 mg/dm3.

W czasie wizji terenowej nie zaobserwowano żadnych negatywnych symptomów w rejonach wylotów wód i ścieków z elektrowni.

Dotychczas nie odnotowano zmian, w tym negatywnych zjawisk, będących skutkiem punktowego wprowadzania ścieków z oczyszczalni do wód powierzchniowych, w stosunku do stanu normalnego.

Nie zaobserwowano również wpływu na stan wody w Wiśle ścieków odprowadzanych z oczyszczalni „Czajka” w Warszawie.

Opcje strony

do góry