Komunikaty
Informacja
KOMUNIKAT z dnia 5 września 2011r. MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA o wynikach badań cieków płynących w obszarze gmin Czosnów, Leoncin i Brochów
W dniu 5 września 2011r. pracownicy Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykonali kolejne badania jakości wód zlewni rzeki Łasica i kanałów: Ł-9, Olszowieckiego i Kromnowskiego.
W terenie zmierzono: stężenie tlenu rozpuszczonego i nasycenia wód tlenem, temperaturę wody, odczyn i przewodność elektrolityczną, w następujących przekrojachpomiarowo-kontrolnych (ppk):
- rzeka Łasica w ppk: Adamówek, Aleksandrów, Tułowice przed pompownią,
- Kanał Ł-9 w ppk: Łosia Wólka i Borki,
- Kanał Olszowiecki w ppk: Kampinos i Lasocin,
- Kanał Kromnowski w ppk: Głusk, Nowiny i Śladów.
W dwóch przekrojach zlokalizowanych w odcinkach przyujściowych cieków:
- Łasica w m. Tułowice, przed pompownią,
- Kanał Kromnowski w okolicy m. Śladów,
pobrano próbki do badań laboratoryjnych.
Pomiary terenowe wykazały, że natlenienie wód badanych cieków poprawia się i wynosiło:
- od 2,08 mgO2/l do 2,83 mgO2/l w rzece Łasica,
- od 1,39 mgO2/l do 2,09 mgO2/l w Kanale Ł-9,
- od 1,96 mgO2/l do 8,08 mgO2/l w Kanale Olszowieckim,
- od 1,59 mgO2/l do 5,60 mgO2/l w Kanale Kromnowskim.
W rzece Łasica postępowało zmniejszanie się deficytu tlenowego na całej długości cieku. We wszystkich badanych przekrojach koncentracja tlenu była wyższa niż 2 mgO2/l.
W porównaniu do poprzednich badań natlenienie wód Kanału Ł-9 poprawiło się w niewielkim stopniu.
Wysoka była koncentracja tlenu rozpuszczonego w m. Kampinos w Kanale Olszowieckim. W porównaniu do badań z 29.08.2011 r. prawie 3-krotnie do poziomu 1,96 mgO2/l wzrosła zawartość tlenu w ppk Lasocin.
Natlenienie wód Kanału Kromnowskiego uległo wyraźnej dalszej poprawie. W ppk Śladów zanotowano wzrost ilości rozpuszczonego tlenu do wartości 5,60 mgO2/l tj. powyżej minimalnej, określonej w przepisach na poziomie 5 mgO2/l, koniecznej do życia ryb karpiowatych.
Podczas wizji w terenie stwierdzono obniżenie się poziomu wód w badanej rzece i kanałach oraz brak gnilnego zapachu, charakterystycznego dla beztlenowego rozkładu materii organicznej.
Na mapie przedstawiona jest lokalizacja przekrojów pomiarowych-kontrolnych. Po kliknięciu na wybrany punkt pomiarowy ukaże się tabela z wynikami badań (stan na 5.09.2011 r.). Mapa
Tabelaryczne zestawienie wyników badań terenowych z dnia 05.09.2011 r. oraz prezentację graficzną czterech serii pomiarowych stężeń tlenu rozpuszczonego zawierają załączniki.