Kontrole z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ulegającymi biodegradacji
Realizując zadania ustawowe z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ulegającymi biodegradacji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie rozpoczyna działania, zmierzające do oceny realizacji obowiązku redukcji składowanych odpadów komunalnych ulegających rozkładowi biologicznemu.
Polska, jako członek Unii Europejskiej, zobowiązała się do sukcesywnego ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania w latach 2010 – 2020. Jako rok bazowy, w stosunku do którego oceniane jest wykonanie obowiązku, przyjęto rok 1995 (art. 16a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach). Pierwszym terminem, do którego powinno zostać ocenione wykonanie obowiązku, jest 31 grudnia 2010 r. Do tej daty masa odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania powinna zostać ograniczona do nie więcej niż 75% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w stosunku do masy tych odpadów, wytworzonych w 1995 r.
Jednym z obowiązkowych zadań własnych gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi jest takie zapewnienie systemu odbierania odpadów komunalnych, aby było możliwe ograniczenie składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. Zadanie to gmina realizuje między innymi poprzez nadzór nad przedsiębiorcami, którym wójt, burmistrz, prezydent miasta udzielił zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (art. 8b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Jednym z możliwych narzędzi takiego nadzoru jest analiza i ocena składanych przez przedsiębiorców informacji rocznych o masie i rodzajach odebranych odpadów komunalnych (art. 9a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). W przypadku stwierdzenia, że przedsiębiorca nie realizuje obowiązku ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania, organ wykonawczy gminy występuje do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań, będących w jego kompetencji (art. 379 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska).
Kompetencje wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w tym obszarze określa art. 79a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Jest to możliwość nałożenia, w drodze decyzji, opłaty sankcyjnej na gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę, prowadzącego działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wysokość opłaty sankcyjnej może wynosić od 40 tysięcy do 200 tysięcy złotych i zależy od stopnia niewykonania obowiązku. Termin płatności opłaty sankcyjnej wynosi 14 dni od daty, kiedy decyzja WIOŚ stała się ostateczna. Termin płatności opłaty sankcyjnej może być odroczony, jednak na czas nie dłuższy niż jeden rok, pod warunkiem, że ukarany podmiot podjął działania naprawcze. Wniosek o odroczenie powinien zostać złożony do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska przed upływem terminu, w którym opłata powinna być uiszczona.
W związku z upływem pierwszego terminu rozliczenia obowiązku ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania, w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie został opracowany algorytm postępowania, zmierzającego do oceny stopnia realizacji przez gminy obowiązku, wynikającego z art. 16a pkt 4 ustawy o odpadach. Warunkiem uzyskania przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wiarygodnych informacji jest określenie przez gminę na podstawie analizy złożonych przez przedsiębiorców informacji rocznych lub kontroli w terenie, stopnia niewykonania obowiązku, polegającego na ograniczeniu masy odpadów, ulegających biodegradacji kierowanych do składowania.
W załączeniu jest dostępny algorytm postępowania „Obliczanie opłaty sankcyjnej za niewykonanie obowiązku ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania”, który umożliwia dokonanie oceny przedsiębiorców, prowadzących na terenie gminy działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości za rok 2010 w celu przekazania jej wyników odpowiednio do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie lub terenowo właściwej Delegatury WIOŚ w terminie do 30 czerwca 2011 r.