Nowy raport „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2009 roku”
KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 15 grudnia 2010 r.
Został wydany drukiem kolejny raport „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2009 roku”. Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Opracowanie to ma na celu przedstawienie najbardziej istotnych informacji o stanie środowiska województwa mazowieckiego w możliwie skondensowanej formie, z uwzględnieniem efektów działań naprawczych w środowisku w ciągu minionych dziesięciu lat, a także najpilniejszych zadań, jakie pozostały do realizacji.
Prezentowane w raporcie „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2009 roku” dane wskazują, że nastąpiło ograniczenie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska zarówno ze źródeł przemysłowych, jak też komunalnych. Daje się zaobserwować znaczący, sięgający 77 % spadek ilości ścieków nieoczyszczanych wprowadzanych do wód i do ziemi. Wybudowano, rozbudowano i zmodernizowano wiele oczyszczalni ścieków komunalnych. W latach 2000 – 2009 liczba oczyszczalni z podwyższonym usuwaniem biogenów zwiększyła się trzykrotnie, a ich przepustowość wzrosła ponad pięć razy. W istotny sposób zmniejszyła się ilość zanieczyszczeń pyłowych, wprowadzanych do powietrza z dużych źródeł. Realizowane w wielu przedsiębiorstwach, szczególnie w branży energetycznej działania takie jak modernizacja elektrofiltrów, instalowanie wysokosprawnych urządzeń odpylających, budowa instalacji odsiarczania spalin zaowocowały zmniejszeniem emisji pyłu o 63 % oraz emisji zanieczyszczeń gazowych o 18 %. Niewątpliwy wpływ na ograniczenie emisji, szczególnie ze źródeł rozproszonych, miała realizowana na szeroką skalę termomodernizacja budynków, dofinansowywana ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
W wyniku działań jednostek samorządu terytorialnego, jak też podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą, nastąpiła poprawa jakości powietrza oraz jakości wód powierzchniowych na obszarze województwa mazowieckiego.
W odniesieniu do odpadów przemysłowych osiągnięto znaczne zmniejszenie ilości odpadów, umieszczanych na składowiskach zakładowych. Natomiast zdecydowanie zbyt wolno postępują zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi, chociaż i w tej dziedzinie jest widoczny postęp. W ciągu ostatnich pięciu lat zostało wyłączonych z eksploatacji 40 składowisk, nie spełniających wymagań technicznych i formalnych. Tylko w roku 2009 o niemal 6 % zmniejszyła się w województwie mazowieckim ilość odpadów komunalnych deponowanych na składowiskach nie spełniających wymagań. Postępuje likwidacja mogilników i odpadów zawierających azbest. Nadal dużym wyzwaniem na kolejne lata pozostaje budowa nowoczesnych instalacji do unieszkodliwiania odpadów komunalnych, rozwiązanie problemu efektywnego unieszkodliwiania komunalnych osadów ściekowych a także eliminacja uciążliwości hałasowych, szczególnie ze źródeł komunikacyjnych.
Badania i pomiary, których wyniki zamieszczono w raporcie wykonywane były między innymi przy wykorzystaniu aparatury kontrolno-pomiarowej kupowanej w ramach dofinansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Raport stanowi koszt własny kraju, beneficjenta NMF.