27.10.2010
Modernizacja i rozbudowa miejskiej oczyszczalni ścieków i systemu kanalizacji sanitarnej w Ostrołęce, modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej w gminie Olszewo-Borki.
KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 27 października 2010 r.
W Ostrołęce zakończyła się realizacja projektu dofinansowanego w ramach Funduszu Spójności „Modernizacja i rozbudowa systemu odbioru ścieków w Ostrołęce i gminie Olszewo-Borki”. Podstawowym założeniem projektu była racjonalizacja gospodarki ściekowej i osadowej w aglomeracji Ostrołęka. Projekt realizowany był w latach 2006 - 2010. Jego całkowita wartość wyniosła 30,5 mln euro, z czego ponad 19 mln pochodzi ze środków unijnych. Beneficjentem końcowym pomocy z Funduszu Spójności jest Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Ostrołęce, któremu Miasto Ostrołęka powierzyło wykonanie przedsięwzięcia. W trakcie realizacji projektu partnerem OPWiK Sp. z o. o. była także Gmina Olszewo Borki. Projekt obejmował modernizację i budowę nowych systemów kanalizacji sanitarnej, modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków przy ulicy Chemicznej 2 oraz likwidację oczyszczalni ścieków „Leśna”.
W wyniku realizacji projektu na terenie miasta Ostrołęka i gminy Olszewo-Borki wybudowano kanalizację sanitarną o łącznej długości 36,4 km. Wykonano 1 011 szt. nowych przyłączy kanalizacyjnych, zmodernizowano 12,4 km istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Realizacja projektu umożliwiła wyłączenie z eksploatacji małej biologicznej oczyszczalni ścieków „Leśna”, której przepustowość nie pozwalała na podłączanie nowych użytkowników. Teraz nowym rurociągiem podwieszonym pod mostem kolejowym, ścieki z prawobrzeżnej części miasta i gminy Olszewo-Borki przesyłane są do miejskiej oczyszczalni ścieków „Chemiczna”. Takie rozwiązanie poprzez centralizację oczyszczania ścieków i przeróbki osadów zmniejszyło uciążliwość dla środowiska w rejonie prawobrzeżnej części Ostrołęki.
W ramach realizacji zadania Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków „Chemiczna” wykonano modernizację z hermetyzacją i rozbudową obiektów oczyszczania mechanicznego, budowę osadnika wstępnego z pompownią osadu wstępnego, modernizację reaktorów biologicznych, renowację osadników wtórnych, modernizację układu recyrkulacji osadu, pompowni osadu nadmiernego i pompowni technologicznych.
Zmodernizowano i rozbudowano gospodarkę osadami ściekowymi – między innymi wybudowano komory fermentacyjne i obiekty towarzyszące, obiekty gospodarki biogazem, węzeł odwadniania mechanicznego osadów z kotłownią i agregatorownią. Biogaz będący produktem końcowym procesu fermentacji jest wykorzystywany na potrzeby urządzeń i obiektów oczyszczalni oraz ogrzewania budynków na jej terenie.
Przepustowość zmodernizowanej komunalnej oczyszczalni ścieków wynosi 20 tysięcy m3/dobę. Wyniki badań jakości ścieków odprowadzanych z oczyszczalni miejskiej, wykonywanych systematycznie przez eksploatatora tj. OPWiK Sp. z o. o. we własnym laboratorium zakładowym oraz badania wykonane przez akredytowane laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazują, że nowa instalacja spełnia wymagane warunki w zakresie oczyszczania ścieków.