UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
24.08.2010

REMONT STACJI TECHNICZNO-POSTOJOWEJ WARSZAWSKIEGO METRA CD.

Prowadzona przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska kontrola interwencyjna w Metro Warszawskim Sp. z o.  o. została zakończona podpisaniem protokołu  w dniu 12 sierpnia 2010 r. W związku z tym, że na uciążliwości powodowane rozbudową Stacji Techniczno – Postojowej Kabaty skarżyły się liczne grupy mieszkańców, a działania kontrolne prowadziło wiele instytucji, z inicjatywy Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w dniu 24 sierpnia 2010 r. w siedzibie WIOŚ miała miejsce narada pokontrolna.

Jej celem było między innymi wyjaśnienie zagadnień potencjalnej szkodliwości trwających prac budowlanych na terenie STP „Kabaty” dla okolicznych mieszkańców i dla środowiska, wystarczalności dotychczasowych działań podjętych przez inwestora zastępczego i wykonawcę oraz organy administracji publicznej w celu ograniczenia zgłaszanych przez mieszkańców uciążliwości, ustalenia możliwego zakresu dalszych działań, mających na celu likwidację lub ograniczenie odczuwanych w trakcie prac budowlanych  uciążliwości oraz ustalenie przewidywanego terminu zakończenia prac remontowo – budowlanych, a co za tym idzie, znaczącego ograniczenia występujących uciążliwości.

W naradzie, którą prowadził Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, uczestniczyli przedstawiciele Metro Warszawskiego Sp. z o.o., Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m. st. Warszawie, Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie, Przedsiębiorstwa Robót Górniczych „METRO” Sp. z o.o., Zarządu Transportu Miejskiego, Burmistrza Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy, Biura Ochrony Środowiska w m. st. Warszawie.

Program narady przewidywał:

  1. Zaprezentowanie wyników kontroli interwencyjnej przeprowadzonej przez inspektorów WIOŚ w Warszawie w dniach 12 lipca – 11 sierpnia 2010 r. w Metro Warszawskim Sp. z o.o. na terenie Stacji Techniczno – Postojowej „Kabaty”, w tym przedstawienie wyników badań kontrolnych próbek gleby,
  2. Zaprezentowanie dotychczasowych wyników pomiarów zanieczyszczeń powietrza w otoczeniu Stacji Techniczno – Postojowej „Kabaty”,
  3. Przedstawienie dotychczasowych działań, podjętych przez Metro Warszawskie Sp. z o.o. w związku ze zbiorowym protestem mieszkańców Osiedla Kabaty,
  4. Przedstawienie dotychczasowych działań podejmowanych przez Przedsiębiorstwo Robót Górniczych „Metro” Sp. z o. o. w związku z uciążliwościami zgłaszanymi przez mieszkańców Osiedla Kabaty,
  5. Przedstawienie stanowiska i informacji o podjętych działaniach przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie,
  6. Przedstawienie stanowiska i informacji o podjętych działaniach przez Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie,
  7. Omówienie zamierzonych działań Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

 

W czasie spotkania zostały zaprezentowane wyniki badań kontrolnych próbek gleby, pobranych w trakcie kontroli z terenu składowania podkładów kolejowych oraz wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza w otoczeniu Stacji Techniczno – Postojowej „Kabaty”. W wyniku pomiarów nie stwierdzono przekroczeń standardów jakości środowiska.

Narada zakończyła się przyjęciem protokołu oraz wniosków i ustaleń końcowych:

  1. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska aktualnie, w świetle wyników kontroli nie ma podstaw prawnych do podjęcia postępowania w kierunku wydania decyzji o wstrzymaniu prowadzonej działalności ze względu na zagrożenie zdrowia i życia ludzi lub środowiska w znacznych rozmiarach.
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w chwili obecnej nie ma podstaw do wydania decyzji wstrzymującej prowadzoną inwestycję lub nakazania jej istotnej zmiany.
  3. Zakończenie prac związanych z wykorzystaniem podkładów planowane jest na wrzesień 2010 r. , podkłady sukcesywnie przykrywane są tłuczniem.
  4. Wg oświadczenia wykonawcy, z jego doświadczeń wynika, że uciążliwości odorowe będą zmniejszały się w czasie.
  5. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna kontynuują badania i pomiary w zakresie należącym do ich właściwości.
  6. Inwestor zastępczy podejmie działania w kierunku rozpoznania możliwości zastosowania doraźnych zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych, w przypadku wystąpienia warunków atmosferycznych, sprzyjających rozprzestrzenianiu się uciążliwości odorowych.
  7. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna udostępnią wyniki swoich badań władzom samorządowym Dzielnicy Ursynów. Wyniki pomiarów WIOŚ będą udostępnione na stronie internetowej Inspektoratu.

 

Opcje strony

do góry