Komunikaty
Informacja
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 2 czerwca 2017 r. w sprawie udziału przedstawiciela WIOŚ w Warszawie Delegatura w Radomiu w spotkaniu poświęconym sporządzaniu Planu ochrony dla Kozienickiego Parku Krajobrazowego (KPK)
Przedstawiciel Delegatury WIOŚ wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych i Narodową Fundację Ochrony Środowiska, które miało miejsce 29 maja 2017 r., w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach. Było to pierwsze spotkanie z całego cyklu, który ma dostarczyć dodatkowych informacji do realizacji zamierzonego celu.
Zebrane osoby poinformowano o schemacie organizacji pracy nad Planem ochrony dla Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz głównych kierunkach działań, które mają określić:
- Cele ochrony przyrody oraz przyrodnicze, społeczne i gospodarcze uwarunkowania ich realizacji.
- Identyfikację oraz określenie sposobów eliminacji lub ograniczania istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich skutków dla KPK.
- Obszary realizacji działań ochronnych.
- Zakres prac związanych z ochroną przyrody i kształtowaniem krajobrazu.
- Obszary Parku udostępnione dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, amatorskiego połowu ryb i dla innych form gospodarowania oraz określenie sposobów korzystania z tych obszarów.
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w zasięgu PKP dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych.
Sporządzenie Planu jest konsekwencją obowiązku wynikającego z Ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. 2016.2134). Zatwierdzenie sporządzonego Planu ochrony nastąpi w drodze uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Kozienicki Park Krajobrazowy utworzony został w 1983 r. W 2001 roku powiększono teren Parku, który ostatecznie obejmuje powierzchnię 26.233,83 ha. Kozienicki Park Krajobrazowy wraz z otuliną położony jest w środkowo-południowej części województwa mazowieckiego, w granicach trzech powiatów: kozienickiego, radomskiego - ziemskiego i zwoleńskiego.
Rozporządzeniem Nr 11, z dnia 4 kwietnia 2005 r., Wojewoda Mazowiecki określił cele ochrony i granice Kozienickiego Parku Krajobrazowego, a zarządzeniem Nr 153 z dnia 30 czerwca 2006 r. nadał statut Kozienickiemu Parkowi Krajobrazowemu.
Kozienicki Park Krajobrazowy pełni ważną rolę w zachowaniu lokalnego krajobrazu przyrodniczego z licznymi siedliskami gatunków chronionych grzybów, roślin i zwierząt. W Parku występuje 295 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, 267 gatunków porostów (71 gatunków znajduje się na polskiej czerwonej liście, w tym 7 gatunków jest krytycznie zagrożonych, a 11 wymierających), około 94 gatunki mszaków, około 628 gatunków roślin naczyniowych, 59 gatunków ssaków (między innymi popielica z polskiej czerwonej księgi oraz chronione orzesznice i smużki), ponad 150 gatunków ptaków lęgowych na terenie Parku oraz blisko 60 gatunków nielęgowych (do wyjątkowych rzadkości spotykanych na terenie Parku należą: bączek, bielik, orlik krzykliwy i trzmielojad), 13 gatunków płazów, 6 gatunków gadów, 22 gatunki ryb (najcenniejsze to koza, piskorz, różanka, słonecznica i śliz) oraz wiele gatunków owadów i bezkręgowców również tych z polskiej czerwonej księgi jak na przykład rak szlachetny, poczwarówka zwężona i jajowata, sawczynka piaskowa, smukwa kosmata