Komunikaty
Informacja
KOMUNIKAT z dnia 1 lipca 2016 r. w sprawie ćwiczeń, które odbyły się w dniu 30.06.2016 r. pod kryptonimem „Katastrofa 2016”, mających na celu zgranie służb ratowniczych, inspekcji i innych podmiotów
W dniu 30 czerwca 2016 r. w Płocku przy ul. Tartacznej, zostały przeprowadzone ćwiczenia pod kryptonimem „Katastrofa 2016” zgrywające służby ratownicze, inspekcje i inne podmioty przed zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Celem ćwiczeń była weryfikacja przygotowania służb ratowniczych, inspekcji oraz zaangażowanych w ćwiczenia podmiotów, sprawdzenie wewnętrznych procedur oraz sprawności podejmowanych działań w przypadku wystąpienia katastrofy lotniczej.
W trakcie prowadzonych ćwiczeń funkcjonowały dwa sztaby: taktyczny zaangażowany w przebieg działań w początkowej fazie ćwiczeń oraz sztab strategiczny, którego zadaniem była współpraca z innymi służbami i podmiotami biorącymi udział w ćwiczeniach, wymiana informacji, ciągłe analizowanie sytuacji i jej rozwoju, a także koordynowanie działań grup terenowych.
W ramach prowadzonych ćwiczeń grupy pomiarowe WIOŚ w Warszawie podejmowały działania mające na celu szybkie rozpoznanie zagrożenia dla środowiska, a także zapobieganie i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Działania w terenie tj.: rozpoznanie, pobór próbek i wykonywanie pomiarów prowadzili inspektorzy i pracownicy laboratorium.
Pracownicy WIOŚ zaangażowani byli także w ćwiczenia epizodu II, podczas którego doszło do uwolnienia substancji chemicznych w wyniku zahaczenia samolotu o budynek laboratorium mleczarni oraz epizodu VII związanego z kryzysem medialnym dot. pojawienia się nieprawdziwych informacji o zaistniałym zdarzeniu.
Podczas ćwiczeń wykorzystano sprzęt do szybkiej oceny ryzyka, zakupiony w ramach Projektu POIS.03.02.00-00-001/09 Zakupy sprzętu do szybkiej oceny ryzyka w przypadku wystąpienia poważnej awarii, w tym organizacja systemu i sieci teleinformatycznych, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do badań próbek ścieków i wody wykorzystano laboratorium mobilne do szybkiej oceny ryzyka w przypadku wystąpienia poważnej awarii, natomiast do badań powietrza wykorzystywany był detektor chmury substancji (spektroskopia w podczerwieni IR).