KOMUNIKAT Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 14 sierpnia 2015 r. w sprawie śnięcia ryb w zbiorniku wodnym w miejscowości Wykrot w Gminie Myszyniec, powiat ostrołęcki
W dniu 10 sierpnia 2015 r. do Delegatury WIOŚ w Ostrołęce wpłynęło z Urzędu Gminy Myszyniec telefoniczne zgłoszenie o śnięciu ryb w zbiorniku wodnym w Wykrocie.
W dniu zgłoszenia inspektorzy Delegatury WIOŚ w Ostrołęce przeprowadzili czynności kontrolne w terenie z wykonaniem badań podstawowych parametrów jakości wody w zbiorniku oraz w rzece Rozodze zasilającej ten zbiornik. Pobrano próbki wody do badań laboratoryjnych (w trakcie badań).
Śnięte ryby, w większości małych rozmiarów znajdowały się w strefie przybrzeżnej na całym zbiorniku. Według ustaleń na miejscu zdarzenia śnięcie ryb zaobserwowano co najmniej 2 dni wcześniej przed zgłoszeniem do WIOŚ.
Jest to sztuczny zbiornik usytuowany na rzece Rozodze, którego zadaniem jest retencja wody dla celów nawodnień rolniczych, zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz wykorzystanie dla celów rekreacji i wędkarstwa. To zbiornik przepływowy o powierzchni ok. 50 ha, płytki - o średniej głębokości do ok. 1,5 m, w najgłębszych miejscach ok. 3 m (w korycie rzeki), położony na terenie płaskim, a więc jest narażony na nasłonecznienie. Brzegi są silnie porośnięte szuwarami, w okresie letnim zbiornik szybko zarasta.
Wizja lokalna zbiornika nie wykazała punktowych zewnętrznych źródeł zanieczyszczenia wody oraz wpływu innych czynników zewnętrznych na jakość wody. Woda w zbiorniku wizualnie mętnawa, o zapachu naturalnym roślinnym. Brzegi zbiornika, a także centralne miejsca silnie pozarastane.
Badania jakości wody wykonane w zbiorniku w kilku punktach wykazały nienaturalnie wysoką zawartość tlenu rozpuszczonego, tj. na poziomie 10,7 – 12,8 mgO2/l (nasycenie tlenem od 117 % do 150 %) - wyniki te nie odzwierciedlają stanu faktycznego, ponieważ woda na całej powierzchni zbiornika była przez wiele godzin (także podczas oględzin inspektorów WIOŚ) intensywnie napowietrzana i mieszana śrubą silnika łodzi motorowej należącej do PZW. Pozostałe zbadane parametry wody, tj. odczyn pH w normie, przewodność elektrolityczna niska, wysoka temperatura wody - 27 o C. Na dopływie wody do zbiornika w rzece Rozodze bardzo niska zawartość tlenu - 2,7 O2/l.
Z obserwacji wędkarzy wynikało, że ok. 2 tygodnie wcześniej powierzchnia wody była zielono-brunatna, co wskazuje, żewcześniej w zbiorniku prawdopodobnie wystąpiłzakwit glonów. Biorąc pod uwagę czynniki pogodowe i lokalne należy stwierdzić, żeprzyczyną śnięcia ryb byłdeficyt tlenowy, tzw. „przyducha”.
Gospodarza zbiornika pouczono o obowiązku zebrania i przekazania śniętych ryb do utylizacji.