UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
05.08.2015

KOMUNIKAT Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie śnięcia ryb w rzece Brok Mały

W dniu 28 lipca 2015 r. Gminne Zarządzanie Kryzysowe  Urzędu Gminy w Andrzejewie poinformowało  Delegaturę WIOŚ w Ostrołęce o wystąpieniu  śniętych ryb w rzece Brok Mały w miejscowości Andrzejewo.        

W dniu zgłoszenia, inspektorzy Delegatury WIOŚ w Ostrołęce przeprowadzili czynności kontrolne w terenie oraz wykonali na miejscu pomiary terenowe jakości wody w rzece.  

Wizja lokalna  rzeki Brok Mały w rejonie m. Andrzejewo nie wykazała  wpływu zewnętrznych źródeł zanieczyszczenia na jakość wody w rzece,  w tym wykluczono wpływ zrzutu ścieków z oczyszczalni gminnej (wylot ścieków znajduje się w znacznej odległości i poniżej miejsca zdarzenia).

Woda w rzece w miejscu zdarzenia pokryta była na znacznym obszarze  rzęsą wodną.  W rzece zaobserwowano  niski stan wód i słaby przepływ wody oraz pojedyncze śnięte ryby. W dniu poprzedzającym zdarzenie  miały miejsce nawalne opady deszczu.

Z wykonanych badań  jakości wody w rzece wynika, że zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie w badanych  punktach pomiarowych była poniżej minimalnej ilości określonej w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 października 2002 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wody śródlądowe będące środowiskiem życia ryb w warunkach naturalnych (Dz. U. Nr. 176, poz. 1455) i kształtowała się  od 1,49 mgO2/l do 3,52 mgO2/l (nasycenie tlenem od 15,4% do 39,1%). Według rozporządzenia wymagana do życia  dla ryb karpiowatych w warunkach naturalnych minimalna zawartość tlenu rozpuszczonego  wynosi  5 mgO2/l.

W tym przypadku, śnięcie ryb w rzece najprawdopodobniej  spowodowane było spadkiem zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie z przyczyn naturalnych.

Opcje strony

do góry