AKTUALNOŚCI 24.10.2013 r. Zakończyła się kontrola WIOŚ w Gminie Rościszewo
Gmina Rościszewo jest gminą wiejską, leżącą w powiecie sierpeckim. Została wytypowana w ramach realizowanego przez WIOS cyklu kontrolnego w związku ustaleniem najniższej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Gminę zamieszkuje 4288 osób. Ilość odpadów, zebranych w roku 2012 w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 40,2 kg, podczas gdy statystyczny Polak wytwarza rocznie 315 kg odpadów komunalnych.
Gmina Rościszewo osiągnęła wymagane w 2012 r. poziomy ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania oraz recyklingu, przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania wyniósł 28,66%. Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wyniósł 11,81%, przy wymaganych 10% w 2012 r.
W 2012 r. podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Rościszewo nie odbierały od właścicieli nieruchomości innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Gmina nie udostępniła na stronie internetowej urzędu gminy informacji o:
- miejscach zagospodarowania odpadów,
- poziomach recyklingu osiągniętych przez gminę i podmioty odbierające odpady,
- firmach zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Od sierpnia 2013 r. na terenie Gminy prowadzone są dwa punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych: w Rościszewie - na terenie oczyszczalni ścieków przy ulicy Prusa oraz w Łukomiu – na placu przy Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Do punktów tych dostarczane są odpady komunalne takie jak odpady niebezpieczne, odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe, zużyte opony. Przeterminowane leki i chemikalia dostarczane są do punktu aptecznego, zużyte baterie będą dodatkowo zbierane w pojemnikach na baterie znajdujących się w budynku Urzędu Gminy oraz w szkołach.
Gmina, mimo prowadzenia zbiórki odpadów, nie uzyskała decyzji na zbieranie odpadów.
Gmina Rościszewo dotychczas nie prowadziła kontroli przedsiębiorców, odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz nie egzekwowała realizacji ich ustawowych obowiązków, w szczególności w zakresie przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, odebranych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Rościszewo, do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).
Cena za odbiór odpadów z terenu Gminy Rościszewo, przypadająca na jednego mieszkańca, za jaką przedsiębiorca, który wygrał przetarg, realizuje odbiór odpadów, wynosi 4,00 zł za miesiąc.
Na podstawie ustaleń kontroli Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skierował do Wójta Gminy Rościszewo zarządzenie pokontrolne i wystąpienie pokontrolne, przypominające o obowiązkach i uprawnieniach gminy, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.