Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

https://warszawa.wios.gov.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/aktualnosci/886,AKTUALNOSCI-24102013-r-Zakonczyla-sie-kontrola-WIOS-w-Sochaczewie.html
22.12.2024, 15:35

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
24.10.2013

AKTUALNOŚCI 24.10.2013 r. Zakończyła się kontrola WIOŚ w Sochaczewie

Miasto Sochaczew jest gminą miejską, położoną w powiecie sochaczewskim, która została ujęta w planie cyklu kontrolnego WIOŚ w Warszawie,  jako gmina wytypowana na zasadzie wyboru losowego. Jest zamieszkiwana przez 37729 osób.

Ilość odpadów zebranych w roku 2012 w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 309 kg, co jest bliskie ilości szacowanej na podstawie danych statystycznych.

Gmina Miasto Sochaczew osiągnęła w 2012 r. wymagane poziomy ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania oraz recyklingu, przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, a także recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania wyniósł 28,11%. Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wyniósł 12,2%, przy wymaganym 10% w 2012r. Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia dla odpadów budowlanych i rozbiórkowych wyniósł 49,62%, przy wymaganych 30% w 2012 r.

Gmina nie udostępniła na stronie internetowej urzędu gminy informacji o :

- miejscach zagospodarowania odpadów,

- poziomach recyklingu osiągniętych przez gminę i podmioty odbierające odpady,

- punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Na terenie Miasta Sochaczew nie zorganizowano typowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, natomiast zapewniono miejsca (apteki, szkoły, budynek Urzędu Miasta) umożliwiające mieszkańcom zbiórkę selektywnie zbieranych odpadów komunalnych takich jak np. leki, zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe. Wskazano również dwa miejsca, gdzie można nieodpłatnie pozostawić zużyty sprzęt AGD i RTV. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące adresów ww. punktów podane są stronie internetowej Urzędu Miasta.

Gmina Miasto Sochaczew dotychczas nie prowadziła kontroli przedsiębiorców, odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz nie egzekwowała realizacji ich ustawowych obowiązków, w szczególności w zakresie przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, odebranych od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta Sochaczew, do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).

Cena za odbiór odpadów z terenu Miasta Sochaczew, przypadająca na jednego mieszkańca, za jaką przedsiębiorca, który wygrał przetarg, realizuje odbiór odpadów, wynosi 8,09 zł za miesiąc.

Na podstawie ustaleń kontroli Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skierował do Burmistrza Miasta Sochaczew zarządzenie pokontrolne i wystąpienie pokontrolne, przypominające o obowiązkach i uprawnieniach gminy, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Opcje strony