Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

https://warszawa.wios.gov.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/aktualnosci/761,AKTUALNOSCI-18-02-2013-r-Technika-pomiarowa-w-sluzbie-informacyjnej-dla-mieszkan.html
22.12.2024, 14:33

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
18.02.2013

AKTUALNOŚCI 18. 02. 2013 r. Technika pomiarowa w służbie informacyjnej dla mieszkańców Warszawy

 

W centrum Warszawy, po wschodniej (parzystej) stronie ulicy Marszałkowskiej, między ulicą Wilczą a Hożą, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił nową automatyczną stację pomiarów zanieczyszczeń powietrza. Zakup i uruchomienie stacji było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest to nowe podejście do pomiarów jakości powietrza. Zamiast dużej stacji kontenerowej, jaka stoi w Alejach Niepodległości zastosowana została kompaktowa stacja w „pudełku”.

Stacja wyposażona jest w ekran, na którym na bieżąco mieszkańcy mogą sprawdzać aktualne wyniki pomiarów. Wyświetlane są stężenia zanieczyszczeń:

  • pył zawieszony PM10,
  • dwutlenek azotu NO2,
  • tlenek węgla CO,

oraz parametry meteorologiczne:

  • temperatura powietrza,
  • ciśnienie,
  • wilgotność,
  • kierunek i prędkość wiatru.

Wyniki pomiarów są także dostępne na stronie internetowej Inspektoratu w zakładce SOJP pod adresem: http://sojp.wios.warszawa.pl.

Jak należy rozumieć i interpretować informacje z monitora?

Obowiązujące w Polsce normy jakości powietrza poszczególnych substancji odnoszą się zwykle do wartości średniorocznych. Nawet jeżeli normowane są średnie jednogodzinne, ośmiogodzinne czy dobowe to prawo pozwala na kilkukrotne ich przekroczenie w ciągu roku. Stąd na ekranie stosowana jest barwna skala, która w czytelny sposób pozwala zinterpretować prezentowane wyniki. Skala ta jest jedynie interpretacją obowiązujących norm i nie należy na jej podstawie wyciągać ostatecznych wniosków.

Jest to stacja „komunikacyjna” mierząca głównie zanieczyszczenia pochodzące z przejeżdżających obok samochodów. Oznacza to, że prezentowane wyniki odnoszą się do bieżącej sytuacji w tym konkretnym miejscu. Na okolicznych uliczkach lub w innych częściach miasta może być zupełnie inaczej.

Należy też pamiętać, że prezentowane dane przekazywane są bezpośrednio ze stacji pomiarowej i nie są zweryfikowane przez pracowników WIOŚ, w związku z czym mogą się pojawiać nieprawidłowe wyniki. Ostateczne wyniki dostępne są po 31 marca roku następnego, a ocena i interpretacja znajduje się w Rocznych Ocenach Jakości Powietrza opracowywanych przez WIOŚ do 30 kwietnia każdego roku.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można się spodziewać wysokich wyników pomiarów pyłu PM10  i dwutlenku azotu (NO2).

Opcje strony