Aktualności
Informacja
Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska uczestnikami uroczystego spotkania z okazji uruchomienia wiertni poszukiwawczej Marathon Oil w Ziomakach gmina Grębków
W Ziomakach gmina Grębków w powiecie węgrowskim odbyło się wczoraj spotkanie na nowo uruchomionej wiertni poszukiwawczej gazu łupkowego. Wiertnia jest eksploatowana przez Marathon Oil Polska. Spotkanie zostało zorganizowane przez firmę poszukiwawczą we współpracy z Wójtem Gminy Grębków. W spotkaniu uczestniczyli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie, przedstawiciel posterunku Policji w Grębkowie, przedstawiciele Rady Gminy Grębków oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na spotkaniu byli obecni: I Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Warszawie oraz Główny Specjalista z Delegatury WIOŚ w Mińsku Mazowieckim.
Podczas spotkania specjaliści z Marathon Oil Polska przedstawili historię firmy oraz problemy i zagadnienia wynikające z eksploatacji złóż w USA, technikę wydobycia gazu z łupków, zagadnienia związane z bezpieczeństwem, ochroną środowiska oraz wpływem prowadzonych prac na życie lokalnej społeczności. W trakcie spotkania przestawiono także zagadnienia organizacyjne związane bezpośrednio z obsługą wiertni. Po krótkim szkoleniu bhp i wyposażeniu w komplet ochron osobistych, uczestnicy spotkania mogli zapoznać się osobiście z zasadami działania instalacji i obiektów wiertni. W trakcie oględzin omówiono m.in. zagadnienia, wynikające w obowiązujących w Polsce przepisów ochrony środowiska, wskazując równocześnie na cały system funkcjonujących zabezpieczeń, dotyczących między innymi ochrony wód i powierzchni ziemi, ochrony przed hałasem, gospodarki odpadami.
Odwiert na wiertni SOK-Grębków został rozpoczęty w dniu 11 grudnia 2012 r. Przewidywane zakończenie prac poszukiwawczych to koniec stycznia 2013 r. Projektowa głębokość wiercenia wynosi 2370 m. Czas trwania wiercenia i ostateczna głębokość odwiertu zależeć będą od ukształtowania napotkanych struktur geologicznych.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na bieżąco monitoruje sytuację, dotyczącą prowadzenia prac wiertniczych na terenie województwa mazowieckiego. W związku z tym w styczniu 2013 r. planowane jest przeprowadzenie kompleksowej kontroli wiertni w zakresie przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych dotyczących ochrony środowiska.