AKTUALNOŚCI 26. 09. 2012 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska na posiedzeniu Rad Powiatowych Mazowieckiej Izby Rolniczej w Płocku
Z inicjatywy Oddziału Płockiego Mazowieckiej Izby Rolniczej w dniu 24 września 2012 r. w budynku Politechniki Warszawskiej w Płocku przy Al. Jachowicza 2, odbyło się wspólne posiedzenie Rad Powiatowych Mazowieckiej Izby Rolniczej z Gostynina, Płocka i Sierpca w sprawie, między innymi, obszarów szczególnie narażonych na odpływ azotu ze źródeł rolniczych (OSN).
W posiedzeniu uczestniczyli między innymi:
- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Piotr Zgorzelski,
- Prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej Pan Wiktor Szmulewicz,
- Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji i Rolnictwa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Teresa Stachowicz,
- Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Pani Małgorzata Badowska,
- Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Adam Ludwikowski wraz z Kierownikami Delegatur WIOŚ: w Ciechanowie – Panem Andrzejem Gwizdała-Czaplickim i Płocku – Panem Andrzejem Hasa.
Podczas spotkania Pani Małgorzata Badowska przedstawiła informację o potrzebie wyznaczenia OSN oraz omówiła rozporządzenie Dyrektora RZGW Nr 4/2012 w sprawie określenia wód powierzchniowych i podziemnych wrażliwych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych oraz obszarów szczególnie narażonych, z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych należy ograniczyć na terenie województwa mazowieckiego i założenia programów działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu z tych obszarów.
Pan Adam Ludwikowski krótko przypomniał, w jaki sposób wyznaczano OSN w województwie mazowieckim, omówił ogólne zasady kontroli podmiotów w obszarze rolnictwa i podał przykłady nieprawidłowości ujawnianych przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Podkreślił także wagę zobowiązań Polski w tym zakresie wobec Wspólnoty Europejskiej i zgubny wpływ eutrofizacji na wody Bałtyku. Przypomniał, że jak wynika z badań monitoringowych, prowadzonych przez Inspekcję, ponad 90% jednolitych części wód w województwie mazowieckim spełnia kryteria, wskazujące na ich eutrofizację. Pan Andrzej Gwizdała-Czaplicki w prezentacji „Działania kontrolne i konsekwencje prawne dla gospodarstw rolnych na OSN” przedstawił skutki dla gospodarstw rolnych zlokalizowanych na obszarach, zaliczonych do OSN na podstawie rozporządzenia Dyrektora RZGW Nr 4/2012.