Aktualności
Informacja
AKTUALNOŚCI 27. 06. 2012 r. Udział Kierownika Delegatury WIOŚ w posiedzeniu Rady Powiatu w Radomiu
W trakcie posiedzenia Rady Powiatu w Radomiu, jakie odbyło się w dniu 22 czerwca 2012 r., podjęto między innymi uchwałę w sprawie przyjęcia informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Radomiu, o stanie środowiska naturalnego w powiecie radomskim za 2011 rok. Rada Powiatu poprzedzona została zebraniem Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, w trakcie którego Kierownik Delegatury w Radomiu - Pan Tomasz Skuza omówił zagadnienia dotyczące oceny stanu ochrony środowiska na terenie powiatu radomskiego. Poinformował, że w ubiegłym roku na terenie powiatu radomskiego inspektorzy przeprowadzili 226 kontroli. Nałożono mandaty karne w wysokości ponad 6 tys. zł, wydano m.in. 51 zarządzeń dotyczących obowiązku usunięcia nieprawidłowości. Inspektorzy wykryli również 52 przypadki naruszenia warunków dotyczących wydanych pozwoleń oraz decyzji.
Kierownik Delegatury przedstawił także informacje dotyczące stanu czystości rzek: Radomka, Pacynka, Mleczna, Szabasówka, Kobyłka, Jabłonica, Wiązownica i Tymianka. Badany był stan fizyczny i ekologiczny wód, warunki tlenowe, zasolenie i zakwaszenie oraz poziom substancji biogennych. Wśród wymienionych rzek, w trzech z nich – Pacynce, Mlecznej oraz Tymiance – ilość szkodliwych substancji chemicznych, głównie fosforanów i związków azotu, oceniono poniżej stanu dobrego. Te same rzeki są najbardziej zagrożone tzw. eutrofizacją, powodującą zakwit wody, uniemożliwiający przebijanie promieni słonecznych do niższych warstw wody. Skutkuje to zatrzymaniem wzrostu roślin i zmniejszeniem różnorodności biologicznej.
W ewidencji WIOŚ znajduje się 31 oczyszczalni, które odprowadzają ścieki głównie do Radomki, Zagożdżonki oraz Iłżanki. Łączna ilość ścieków odprowadzanych na terenie powiatu wyniosła w przybliżeniu 2,9 tys. dam3, najwięcej z nich pochodzi z oczyszczalni: UM Pionki – 30%, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Iłża – 15,7% oraz RAD - MOT (Jedlińsk i Wola Gutowska) – 14,7%.
W zakresie jakości powietrza atmosferycznego nie obserwuje się tendencji, wskazujących na pogorszenie stanu, aczkolwiek poprawa następuje bardzo powoli i niezbyt intensywnie. Ocena ta opiera się na wynikach pomiarów, pozyskiwanych dla strefy mazowieckiej ze stacji pomiarowych pracujących na potrzeby monitoringu powietrza, a stanowiących elementy Systemu Oceny Jakości Powietrza.
Komisja pozytywnie oceniła działania, podejmowane przez Delegaturę WIOŚ w Radomiu.