UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
05.04.2012

AKTUALNOŚCI 05. 04. 2012 r. Informacja o spotkaniach konsultacyjnych w sprawie nowych obszarów szczególnie narażonych (OSN)

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że podjęte zostały przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie konsultacje społeczne w sprawie „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych dla obszaru szczególnie narażonego”.

Dla OSN Bug od Tocznej do Broku, dopływy Narwi od Orzu do zbiornika Dębe, Stara Rzeka i w strefie zasilania studni Pniewnik miejscem spotkania była Ostrów Mazowiecka; w Sochaczewie odbyły się konsultacje dla OSN Bzura, Jeziorka i  Jeżówka; dla OSN dopływy Zalewu Zegrzyńskiego i Wkra miejsce spotkania wyznaczono w Pułtusku; dla OSN Krępianka miejscem spotkania było Lipsko, natomiast dla OSN prawostronne dopływy Wisły od Narwi do zbiornika Włocławek, prawostronne dopływy zbiornika Włocławek, Skrwa Lewa oraz Zgłowiączka miejsce spotkania wyznaczono we Włocławku.

Do konsultacji zaproszono przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, Stacji Chemiczno - Rolniczych oraz rolników indywidualnych. Pracownicy Inspektoratu w Warszawie uczestniczyli czynnie w konsultacjach, gdyż z chwilą wprowadzenia „Programu…”, dla WIOŚ powstanie obowiązek kontroli rolniczych źródeł zanieczyszczenia, w tym oceny realizacji przez prowadzących działalność rolniczą na OSN obowiązków, określonych w „Programie…” oraz monitorowanie i dokumentowanie przebiegu „Programu…” i jego efektów.

Ponadto „Program…” uwzględnia:

  • obowiązki osób prowadzących działalność w OSN w zakresie poprawy praktyki rolniczej w takiej dziedzinie, jak okresy stosowania nawozów, warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami, zasady nawożenia pól na terenach o dużym nachyleniu, ograniczenia rolniczego wykorzystania nawozu na glebach podmokłych, zalanych, zamarzniętych lub pokrytych śniegiem, stosowanie nawozów w pobliżu cieków, dawki i sposoby nawożenia;
  • edukację prowadzących działalność rolniczą na OSN w zakresie dobrej praktyki rolniczej oraz prowadzenie dla nich specjalistycznego doradztwa.

Projekt „Programu…” zawiera również szereg załączników, ułatwiających jego wdrożenie  i bieżącą realizację:

  • współczynniki przeliczeniowe sztuk zwierząt na DJP (duża jednostka przeliczeniowa),
  • wykaz obrębów ewidencyjnych objętych zakresem obowiązywania „Programu…”,
  • powierzchnię miejsc do przechowywania nawozów naturalnych w przeliczeniu na 1 DJP,
  • sposób obliczania rocznej zawartości azotu w nawozach naturalnych, wyprodukowanych  w gospodarstwie rolnym,
  • tabelę do obliczenia bilansu azotu w gospodarstwie metodą na powierzchni pola,
  • plan nawożenia w gospodarstwie,
  • maksymalne dawki nawożenia azotem w kg/ha czystego składnika,
  • sposób obliczania zawartości azotu, działającego w nawozach naturalnych, w oparciu o równoważnik nawozowy, zależny od rodzaju nawożenia i terminu stosowania,
  • harmonogram planowanych działań.

Projekty „Programu działań…” dla poszczególnych OSN, wyznaczonych przez RZGW w Warszawie, oraz wykaz gmin (obrębów), znajdujących się w granicach poszczególnych obszarów są udostępnione do konsultacji społecznych na stronie www.warszawa.rzgw.gov.pl w zakładce Zarządzanie w gospodarowaniu wodami/Ogłoszenia

W WIOŚ w Warszawie zostały opracowane „Założenia do uzgodnień programów działań dla nowych OSN”, które określają działania Inspekcji w związku z wyznaczeniem nowych OSN.

Opcje strony

do góry