Aktualności
Informacja
AKTUALNOŚCI 27. 01. 2012 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przypomina zasady postępowania z odpadami medycznymi
W wielu województwach trwają kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska, dotyczące prawidłowości postępowania z odpadami medycznymi. Także w województwie mazowieckim kontynuowane są kontrole podmiotów, prowadzących działalność polegającą na zbieraniu, transporcie i unieszkodliwianiu odpadów medycznych.
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przypomina o najważniejszych zasadach postępowania z odpadami medycznymi. Zasady te wynikają z ustawy o odpadach oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych, w tym z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi.
Szczególnej ostrożności i uwagi wymaga postępowanie z odpadami, sklasyfikowanymi jako niebezpieczne, to jest z odpadami zakaźnymi i odpadami sklasyfikowanymi jako chemikalia.
Zakaźne odpady medyczne to odpady o kodach 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 82*. Niezależnie od źródła wytworzenia, odpady te (z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, które zbiera się do sztywnych pojemników jednorazowego użycia) powinny być zbierane do polietylenowych czerwonych worków jednorazowego użycia, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
Chemikalia, w tym między innymi odczynniki chemiczne zawierające substancje niebezpieczne, to odpady o kodach 18 01 06*, 18 01 08*, 18 01 10*. Niezależnie od źródła wytworzenia, odpady te (z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, które zbiera się do sztywnych pojemników jednorazowego użycia) powinny być zbierane do polietylenowych żółtych worków jednorazowego użycia, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
Odpady medyczne o kodach 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09 zbiera się do worków jednorazowego użycia z materiału nieprzezroczystego, w kolorze innym, niż czerwony lub żółty.
Niedopuszczalne jest otwieranie raz zamkniętych worków lub pojemników.
Każdy pojemnik i każdy worek zawierające odpady medyczne, powinny posiadać widoczne oznakowanie identyfikujące: kod odpadu, dane wytwórcy, data zamknięcia.
Co do zasady obowiązuje zakaz zbierania zakaźnych odpadów medycznych poza miejscami ich wytwarzania. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli ze względów bezpieczeństwa lub w celu zapewnienia ciągłości odbioru zakaźnych odpadów medycznych, zbieranie tych odpadów jest konieczne, marszałek województwa, właściwy ze względu na miejsce zbierania może, w drodze decyzji wydawanej na okres nie dłuższy, niż jeden rok, zezwolić na zbieranie zakaźnych odpadów medycznych poza miejscem ich wytworzenia.
Zakaz zbierania nie dotyczy zakaźnych odpadów medycznych powstałych w wyniku świadczenia usług medycznych na wezwanie. W takim przypadku wytwórca zakaźnych odpadów medycznych ma obowiązek bezzwłocznego dostarczenia wytworzonych odpadów do odpowiednio przystosowanych do tego celu pomieszczeń, spełniających wymagania w zakresie magazynowania.
Obowiązuje zakaz poddawania odzyskowi określonych rodzajów odpadów medycznych. Należą do nich wszystkie wymienione wyżej odpady zakaźne oraz chemikalia i leki cytotoksyczne i cytostatyczne.
W przypadku unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych, obowiązuje zakaz stosowania innych metod niż te, które prowadzą do obniżenia zawartości ogólnego węgla organicznego do 5% w tych odpadach. Zakazuje się także unieszkodliwiania tych odpadów przez ich współspalanie.
MAZOWIECKI WOJEWÓDZKI INSPEKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA PRZYPOMINA:
- zbieranie odpadów medycznych poza miejscem ich wytwarzania wymaga posiadania decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwego marszałka województwa,
- transport odpadów medycznych wymaga posiadania decyzji administracyjnej, wydanej przez odpowiedni organ ochrony środowiska,
- każdy pojemnik, zawierający odpady medyczne, musi być odpowiednio oznakowany,
- obowiązuje zakaz stosowania takich metod unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych, które nie prowadzą do obniżenia zawartości ogólnego węgla organicznego w tych odpadach do 5% zawartości,
- obowiązuje zakaz unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych poprzez ich współspalanie.
Analogiczne zakazy i zasady obowiązują w przypadku zakaźnych odpadów weterynaryjnych.