Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

https://warszawa.wios.gov.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/aktualnosci/607,AKTUALNOSCI-14-12-2011-r-Posiedzenie-Wojewodzkiego-Zespolu-Zarzadzania-Kryzysowe.html
22.12.2024, 15:40

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
14.12.2011

AKTUALNOŚCI 14. 12. 2011 r. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – udział MWIOŚ

Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, jakie miało miejsce w dniu 13 grudnia br., omawiano między innymi zagadnienia, związane z bezpieczeństwem dostaw energii oraz obecną sytuacją  hydrologiczną regionu. Spotkaniu, w którym wzięli udział przedstawiciele służb hydrologicznych, firm energetycznych, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej przewodniczył Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

W obradach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczył także Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który w prezentacji  „Wpływ na środowisko wysokiego stężenia odprowadzanych do rzek substancji oraz zawartości tlenu w wodzie przy obecnej sytuacji hydrologicznej” przedstawił wyniki inspekcji środowiskowych, dotyczących wpływu na odbiornik wód chłodniczych oraz ścieków. 

W wyniku obserwacji miejsc zrzutu wód chłodniczych jak też na podstawie przeprowadzonych przez Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska badań oraz oceny wyników pomiarów automonitoringowych, dotychczas nie zaobserwowano w rejonach wylotów wód chłodniczych z elektrowni i elektrociepłowni ich negatywnego wpływu na środowisko.

Ocenie poddano także 13 największych w województwie oczyszczalni ścieków komunalnych i przemysłowych o przepustowości powyżej 100 tys. RLM. W przypadku dużych odbiorników nie odnotowano widocznych zmian, w tym negatywnych zjawisk, będących skutkiem punktowego wprowadzania ścieków z oczyszczalni do wód powierzchniowych. Oszacowano także, że biorąc pod uwagę niskie przepływy wody w Wiśle na wysokości Warszawy oraz ilości odprowadzanych ścieków, ich rozcieńczenie wynosi 1:35, co nie powinno wywołać deficytu tlenu w Wiśle.

Na podstawie przeprowadzonych przez Laboratorium WIOŚ badań oraz oceny wyników pomiarów automonitoringowych, dla małych odbiorników daje się zauważyć wpływ odprowadzanych ścieków, polegający na podwyższonym stężeniu wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe.

Opcje strony