Aktualności
Informacja
Spotkanie dyskusyjne w sprawie zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego jako pierwsze w mazowieckim wystąpiło z propozycją spotkania dyskusyjnego w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy z dnia 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Spotkanie odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim w dniu 27 czerwca br., a więc w czasie, kiedy Sejm nie rozpatrywał jeszcze poprawek, wniesionych do ustawy przez Senat. Jednak ze względu na wagę zmian w systemie gospodarki odpadami uznano, że nie jest to spotkanie przedwczesne. Jego inicjatorem była jedna z firm, zajmujących się gospodarką odpadami na terenie powiatu. W spotkaniu dyskusyjnym, obok przedstawicieli Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz firmy zajmującej się gospodarką odpadami, uczestniczyli przedstawiciele urzędów wszystkich gmin z obszaru powiatu, a także radni. Tematy spotkania:
- Model gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce – nowe regulacje prawne,
- Rola Urzędu Marszałkowskiego w budowie systemu gospodarki odpadami i możliwości monitoringu oraz ewidencji stanu wdrażania nowych uregulowań prawa,
- Skuteczne wdrażanie nowych regulacji prawa oraz przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym przez organy kontroli,
- Zintegrowany system gospodarki odpadami w gminach – co możemy zrobić sami, praktyczne propozycje dla gmin.
W wystąpieniu, dotyczącym modelu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce, wymuszonym przez nowe regulacje prawne, przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej podkreślił rewolucyjność wprowadzanych zmian, a także konieczność pilnego podjęcia przez samorządy gminne prac, związanych z obowiązkiem wdrożenia nowych przepisów. Zwrócił uwagę, że brakuje edukacji ekologicznej, szczególnie w mediach publicznych, przede wszystkim pod kątem zapobiegania powstawaniu odpadów komunalnych. Mieszkańcy muszą zostać przeszkoleni, tak, aby umieli odpowiednio segregować odpady u źródła. Tylko czyste, dobrze wysegregowane odpady, takie jak szkło, makulatura czy tworzywa sztuczne, mogą zostać efektywnie przetworzone, bez konieczności kosztownej obróbki wstępnej. Jednak dobrze funkcjonujący system wymaga poniesienia kosztów. O tym muszą pamiętać samorządy gminne i powinni z wyprzedzeniem wiedzieć mieszkańcy.
W trakcie dyskusji podkreślano, że dla wielu gmin nowe obowiązki, w tym radykalne ograniczenie możliwości unieszkodliwiania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych tylko w instalacjach na obszarze regionu, gdzie zostały wytworzone, mogą być bardzo trudne do spełnienia.
Uczestniczący w spotkaniu dyskusyjnym przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska akcentował nieuchronność wdrożenia nowych regulacji prawnych. Poinformował o nowym zapisie w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska, uprawniającym do kontroli przestrzegania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także o uprawnieniu do nakładania administracyjnych kar pieniężnych na gminy.
Prezentacja „Skuteczne wdrażanie nowych regulacji prawa oraz przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym przez organy kontroli” poniżej.