23.06.2010
NOWY ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH W RADOMIU
W czasie cyklu spotkań Wojewody Mazowieckiego z jednostkami samorządu terytorialnego, poświęconych między innymi problemom gospodarki odpadami komunalnymi, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska prezentował przykłady dobrych rozwiązań, jakie w tym obszarze wdrożyły gminy z terenu całej Polski a także z województwa mazowieckiego. Teraz listę takich przykładów możemy rozszerzyć o kolejny zakład. W Radomiu został oficjalnie oddany do użytku w poniedziałek, 17 maja 2010 r., nowy Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych. Inwestycja, której całkowity koszt realizacji wyniósł ponad 17 mln euro, została w 65 % sfinansowana z funduszy unijnych. Jej inwestorem, działającym z upoważnienia radomskiego samorządu, było Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „RADKOM” Spółka z o.o. w Radomiu.
Najważniejsze obiekty technologiczne nowego zakładu to hala przyjmowania i sortowania odpadów, połączona z halą przerobu odpadów wielkogabarytowych oraz halą intensywnego kompostowania. W skład wyposażenia Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych wchodzą:
- linia segregacji odpadów zmieszanych,
- kompostownia odpadów zielonych i biodegradowalnych zbieranych selektywnie,
- kompostownia frakcji organicznej pochodzącej ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych,
- stacja przerobu odpadów wielkogabarytowych i podobnych, w tym sprzętu RTV i AGD,
- linia przerobu odpadów budowlanych i podobnych,
- linia przygotowania komponentów do produkcji paliwa z odpadów ( RDF).
Do zakładu przyjmowane będą odpady zebrane selektywnie, takie jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady opakowaniowe, odpady wielkogabarytowe i odpady budowlane oraz zmieszane odpady komunalne. Uruchomienie zakładu pozwoli na znaczące zwiększenie odzysku surowców i materiałów, możliwych do ponownego wykorzystania, jak też wpłynie na ograniczenie składowania odpadów. Jest to działanie w ramach realizacji zobowiązań Polski, wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
Do nowego zakładu trafiać będą odpady z miasta Radomia i 44 innych gmin. Przewiduje się, że rocznie będzie tutaj poddawanych procesom mechaniczno–biologicznego przetwarzania 112 tys. Mg odpadów komunalnych.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „RADKOM” Sp. z o. o. w Radomiu posiada uregulowany stan formalno prawny w zakresie ochrony środowiska, w tym w szczególności w zakresie gospodarki odpadami, ochrony powietrza oraz odprowadzania ścieków.