Nielegalne składowanie odpadów w gminie Chynów
Inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, Delegatura w Mińsku Mazowieckim w dokonał oględzin miejsca składowania odpadów.
W związku z wykryciem miejsca nielegalnego składowania odpadów, zlokalizowanego na prywatnej posesji w gminie Chynów, inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, Delegatura w Mińsku Mazowieckim w obecności funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Grójcu oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu dokonał oględzin miejsca ich ujawnienia.
Podczas oględzin stwierdzono, że w budynku gospodarczym (stodole) na utwardzonym podłożu magazynowanych jest 6 szt. pojemników typu mauzer o poj. 1 m3 oraz 32 beczki metalowe o poj. 200 l z zawartością substancji płynnej w kolorze ciemnym. Naklejona kartka na jednym z pojemników sugeruje, że znajdująca się w nich substancja może być odpadem niebezpiecznym.
Z uwagi, że miejsce magazynowania odpadów, w tym prawdopodobnie odpadów niebezpiecznych, nie jest zabezpieczone przed dostępem osób postronnych, funkcjonariusze Policji zabezpieczyli miejsce zdarzenia.
W związku ze sprawą Policja zatrzymała mężczyznę, który został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Grójcu. Usłyszał on zarzut nielegalnego składowania substancji i odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom. Wobec 29-latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za ten czyn grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Na zlecenie WIOŚ w dniu 28.09.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (CLB GIOŚ) pobrało do badań 10 próbek: 2 z pojemników 1 m3 i 8 z beczek o pojemności 200 l.
Dzięki profesjonalnej współpracy zaangażowanych służb udało się szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie przeprowadzić czynności.
Zalecamy właścicielom gruntów i nieruchomości daleko idącą ostrożność oraz dokładną weryfikację podmiotów, z którymi zawierają umowy. Oszuści zajmujący się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych, niebezpiecznych, toksycznych i rakotwórczych często powołują firmy wyłącznie po to, aby wynajmowany teren w krótkim czasie zapełnić odpadami. Następnie taka firma znika z rynku pozostawiając problem właścicielowi. W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu wynajmującego, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji.