UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
24.10.2017

KOMUNIKAT z dnia 23.10.2017 r. w sprawie przygotowania przez Ministerstwo Środowiska poradnika dla obywateli nt. właściwego użytkowania domowych urządzeń grzewczych.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska  informuje o opublikowaniu na stronie Ministerstwa Środowiska poradnika „Czyste ciepło w moim domu z paliw stałych”. Poradnik zawiera informacje na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza, koncentrując się głównie na sektorze bytowo-komunalnym, technik spalania, instalacji grzewczych i kominowych oraz odpowiedniej eksploatacji domowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, głównie węgiel kamienny i drewno. Prezentuje także zalety stosowania w indywidualnym ogrzewnictwie nowoczesnych systemów pozyskiwania ciepła ze źródeł odnawialnych. Poradnik wskazuje na potrzebę ograniczania strat ciepła przez budynki poprzez termomodernizację.

Poradnik został zaprezentowany podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM. Dodatkowo, oprócz poradnika przygotowano również ulotkę oraz informator. Materiały te mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie w zakresie poprawy jakości powietrza.

Z poradnikiem można się zapoznać pod adresem:

https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/poradnik-czyste-cieplo-w-moim-domu-ze-spalania-paliw-stalych/

Ministerstwo Środowiska promuje również kampanię na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce „Stop Smog”,  realizowaną przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB, która dostępna jest na portalu Facebook (https://www.facebook.com/srodowiskozyciemstopsmog/).

Na działania poprawiające jakość powietrza, m.in. na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych w miastach, resort środowiska przeznaczył także środki finansowe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyda na ten cel, w okresie do 2020 roku, 10 mld zł.  

Ministerstwo Środowiska ocenia, że wszystkie te działania przyczynią się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Polsce oraz zwiększą ochronę zdrowia i środowiska.

 

Opcje strony

do góry