UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Jakie zezwolenia są wymagane w związku z prowadzeniem działalności polegającej na czyszczeniu separatorów substancji ropopochodnych?.

Treść pytania

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie opinii, czy jako Firma podejmująca zlecenie serwisu, widniejąca na fakturze za usługę czyszczenia separatorów substancji ropopochodnych, oraz transportu substancji oznaczonych jako odpady niebezpieczne o kodach 13 05 01, 13 05 02, 13 05 03, 13 05 06, 13 05 07 oraz 13 05 08 musimy posiadać odpowiednie pozwolenia, czy wystarczą pozwolenia podwykonawcy, któremu podzlecamy ww. usługę? Jeśli w tej sytuacji nie możemy wystawić faktury, proszę o podanie warunków, jakie powinniśmy spełniać w tym celu.

Odpowiedź

 

W odpowiedzi na pytanie z dnia 12 lutego 2010 r. w sprawie zezwoleń, jakie są wymagane w związku z prowadzeniem działalności polegającej na czyszczeniu separatorów substancji ropopochodnych, informujemy, że zgodnie z art. 3 ust. 22 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.) wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia w/w usług jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.
Wynika z tego, że Firma wykonująca usługę czyszczenia powinna mieć uregulowany stan formalnoprawny w zakresie wytwarzania odpadów oraz w przypadku prowadzenia działalności polegającej na transporcie odpadów – w zakresie transportu odpadów, zgodnie z wymaganiami w/w ustawy o odpadach. Firma ta, jako wytwarzający odpad, będzie również posiadaczem odpadów, wpisywanym do karty przekazania odpadów (KPO) podczas przekazywania ich dalszemu posiadaczowi lub prowadzącemu działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.  
Natomiast z brzmienia art. 25 ustawy o odpadach wynika, że posiadacz odpadów może je przekazywać wyłącznie podmiotom, które uzyskały zezwolenie właściwego organu na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami, chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania zezwolenia.
W świetle przytoczonych przepisów - użytkownik separatorów powinien zlecać wykonanie usługi firmie posiadającej wymagane zezwolenia, dopiero ta firma może ustanawiać podwykonawcę, który również musi posiadać stosowne decyzje z zakresu gospodarki odpadami.

Zagadnienia, dotyczące warunków wystawiania faktur za świadczone usługi nie należą do zakresu kompetencji Inspekcji Ochrony Środowiska.

 


Data publikacji : 22.09.2010
Data modyfikacji : 22.09.2010
Array
do góry