Informacja
Opryski komarów za pomocą preparatu Aqua K- Othrine
Treść pytania
Według dostępnych informacji, wkrótce na terenie województwa rozpoczną się opryski komarów za pomocą preparatu Aqua K- Othrine. Wiem, że został on wybrany po konsultacjach z Wojewódzkim Inspektoratem ochrony Środowiska. Chciałabym więc dowiedzieć się, na jakiej podstawie dokonano tego wyboru, oraz czy preparat ten może mieć negatywny wpływ na środowisko i - co za tym idzie - zdrowie ludzi.
Odpowiedź
W związku z plagą komarów, jaka pojawiła się po ustąpieniu wód powodziowych także w województwie mazowieckim, zwrócono się do WIOŚ o konsultację, dotyczącą możliwości zastosowania wskazanych preparatów owadobójczych do masowego zwalczania komarów, w kontekście ich wpływu na środowisko. Na podstawie kart charakterystyki, z nadesłanej listy został już na wstępie wykluczony jeden preparat. Co do możliwości zastosowania kolejnych czterech preparatów, WIOŚ zasięgnął dodatkowo opinii ekspertów zewnętrznych, w tym z terenów, gdzie po wcześniejszych powodziach stosowano już akcje masowego zwalczania komarów i ich larw a także do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Na podstawie uzyskanych opinii, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wskazał trzy preparaty, jako możliwe do zastosowania, w tym AQUA K – OTHRINE. WIOŚ przekazał także opinie ekspertów, w których zostały określone warunki stosowania preparatów, z uwzględnieniem ich potencjalnego wpływu na środowisko, przy równoczesnym zapewnieniu jak najlepszej skuteczności.
W każdym przypadku podstawą wyboru była karta charakterystyki preparatu niebezpiecznego, sporządzona zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów oraz decyzja Ministra Zdrowia, zezwalająca na obrót produktem biobójczym. W szczególności preparat AQUA K – OTHRINE został zarejestrowany pod nr MZ-3675/09 z datą 18 marca 2009 r.
Przy dokonywaniu wyboru właściwego preparatu uwzględniono w pierwszej kolejności specyfiki oparte o pochodne pyretroidów, czyli deltametryny lub permetryny ze względu na to, że ich pozostawanie w środowisku jest krótkie i ograniczone, a czas rozkładu jest również krótki. Do tego ich metabolity są także mało szkodliwe dla ssaków i środowiska. Każdy z tych preparatów powoduje śmierć większości owadów, przede wszystkim pszczół, nie tylko komarów. Dlatego trzeba czynność oprysku robić umiejętnie, dobrze wybierając czas oraz obszar oprysku czy zamgławiania. Z tego względu planowana pora zastosowania preparatu, szczególnie z uwagi na ochronę pszczół, to godziny 18 – 22.
Jak wynika z karty charakterystyki, preparat AQUA K – OTHRINE nie działa szkodliwie na drogi oddechowe. Zabiegi przy użyciu preparatu powinny być wykonywane przez ekipy specjalistyczne, z zachowaniem środków ostrożności, przedstawionych w karcie charakterystyki preparatu.
Więcej na temat produktów, przeznaczonych do zwalczania komarów lub larw komarów można znaleźć w Rejestrze Produktów Biobójczych zawartym na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Data modyfikacji : 20.09.2010