UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ustawa o odpadach w świetle definicji „instalacja”, pochodzącej z ustawy - Prawo ochrony środowiska.

Treść pytania

Bardzo proszę o opinię dotyczącą Art. 17 ust. 2 Ustawy o odpadach w świetle definicji „instalacja”, pochodzącej z ustawy - Prawo ochrony środowiska. Czy termin ten dotyczy maszyn typu żuraw, koparka czy wiertnica, skoro nie są to urządzenia stacjonarne? Czy też może tereny budów (gdzie mogą być wytwarzane odpady inne niż niebezpieczne w ilości powyżej 5 Mg rocznie) lub bazy sprzętu, gdzie odbywa się wymiana oleju oraz filtrów olejowych (podczas których powstają odpady niebezpieczne w ilości powyżej 1 Mg rocznie) należy traktować jako instalację? Jeżeli termin instalacja nie odnosi się do powyższych, to czy wówczas wystarczy uzyskać decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami? Czy jednak trzeba starać się o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

Odpowiedź

 

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 20 kwietnia 2010 r. nadesłane pocztą elektroniczną, dotyczące definicji instalacji, wyjaśniamy:
 
Przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. z 2007r. Nr 37, poz. 251 z późn. zm.) przewidują, że nie naruszają one działu II w tytule I ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.). Przepis ten oznacza, że do zasad gospodarowania odpadami mają pierwszeństwo zastosowania przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska, w tym definicje. Skoro zgodnie z definicją, zawartą w art. 3 pkt 6, instalacją jest stacjonarne urządzenie techniczne, zespoły stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu, a także budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, to takiego charakteru nie mają maszyny robocze wymienione w zapytaniu.
 
Wymienione maszyny wypełniają definicję urządzenia, zawartą w art. 3 pkt 42 ustawy – Prawo ochrony środowiska - niestacjonarne urządzenie techniczne, w tym środki transportu.
Odnośnie wystąpienia z wnioskiem o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami, to zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o odpadach, do opracowania takiego programu są zobowiązani przedsiębiorcy, którzy wytwarzają powyżej 0,1 Mg/rok odpadów niebezpiecznych. Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady, są zobowiązani do przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, jeżeli wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 0,1 Mg rocznie albo powyżej 5 Mg rocznie odpadów innych niż niebezpieczne.
 
Ten sam przepis art. 17 w ust. 2 i 3 przewiduje, że wytwórca odpadów jest obowiązany do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, które powstają w związku z eksploatacją instalacji, jeżeli wytwarza powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tysięcy Mg odpadów innych niż niebezpieczne rocznie. W pozwoleniu uwzględnia się wszystkie odpady wytwarzane przez danego wytwórcę w danym miejscu.

Ostateczne stanowisko w przedmiotowej sprawie powinien zająć organ ochrony środowiska właściwy ze względu na miejsce wytwarzania odpadów.

 


Data publikacji : 06.09.2010
Data modyfikacji : 20.09.2010
Array
do góry