KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 3 sierpnia 2012 r. po zgłoszeniu obecności martwych ślimaków i zakwitu wód w Zbiorniku Zegrzyńskim
W dniu 2 sierpnia 2012 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, przekazał do WIOŚ informację, że w tym dniu w Zbiorniku Zegrzyńskim w miejscowości Jadwisin, pracownicy IMGW we Wrocławiu podczas poboru monitoringowych próbek fitoplanktonu zaobserwowali dużą liczbę martwych ślimaków m.in. z gatunku żyworódka oraz zagrzebka. Nasycenie wody tlenem podczas poboru próbek wynosiło około 75%, widoczny był zakwit zielenicowy. Wg informacji okolicznych mieszkańców taka sytuacja ma miejsce od 2 dni.
W związku ze zgłoszeniem inspektorzy WIOŚ Delegatura w Ciechanowie w godz. 9oo – 1035 w dniu 3 sierpnia 2012 r. dokonali oględzin wód Zbiornika Zegrzyńskiego i pobrali do pomiarów i badań próbki wody:
- w Wierzbicy, w górnej części Zbiornika, na dopływie Narwi,
- w Jadwisinie, w środkowej części,
- w Zegrzu, w dolnej części,
- w Dębem, przed wypływem wody ze Zbiornika.
Przeprowadzone obserwacje oraz wykonane na miejscu pomiary nie potwierdziły, że w Zbiorniku Zegrzyńskim ma miejsce zakwit wody. Późniejsza analiza mikroskopowa wykazała, że liczba gatunków fitoplanktonu (zielenic, okrzemek, sinic) odpowiadała normom, określonym dla zbiorników wodnych.
Potwierdzono jednocześnie obecność martwych ślimaków w punktach w: Jadwisinie, Zegrzu i Dębem. Nie zaobserwowano śniętych ryb.
W każdym z punktów kontrolnych stwierdzono wodę przezroczystą i klarowną. Jej temperatura była ustabilizowana od 24,8 oC w Wierzbicy do 25,2oC w Dębem.
Stężenie tlenu rozpuszczonego wahało się od 4,6 mg O2/l w Dębem do 8,9 mg O2/l w Wierzbicy, gdzie występowało przesycenie tlenowe - 109,3%. Odczyn wody był najniższy 7,9 pH w Dębem, najwyższy 8,4 pH w Wierzbicy.
Charakterystyczną była, w każdym z punktów niewielka zawartość rozpuszczonych soli, określona przez przewodność elektrolityczną właściwą w granicach 451 - 469 µS/cm.
Zbiornik Zegrzyński z uwagi na zeutrofizowanie wód jego dopływów Narwi i Bugu oraz zwolnienie ich przepływu jest podatny na wystąpienie zakwitu wód, polegającego na masowym rozwoju fitoplanktonu (np. zielenic, okrzemek, sinic). Podczas zakwitu ilość fitoplanktonu jest tak duża, że nadaje wodzie charakterystyczne zabarwienie i powoduje silne jej zmętnienie. Warunkiem powstania zakwitu jest niski stosunek azotu/fosforu przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze około 30°C.
W czasie zakwitu w ciągu dnia występuje w wyniku fotosyntezy charakterystyczne przesycenie wody tlenem, w porze nocnej przy braku światła i przebiegających w tym czasie wyłącznie procesach oddychania na miejsce deficyt tlenowy, zagrażający wystąpieniem śnięcia ryb.