UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
08.05.2012

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 8.05.2012 r. Śnięcie ryb na zbiorniku „Borki” w Radomiu

    W dniu 7 maja 2012r. w godzinach porannych do Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Radomiu wpłynęło telefoniczne zgłoszenie kierownika „MOSiR Borki” dotyczące śnięcia ryb na zbiorniku „Borki” w Radomiu.

         W związku ze zgłoszeniem inspektorzy WIOŚ podjęli niezwłocznie czynności kontrolne w celu oceny stanu czystości wód zbiornika oraz jego dopływów a także ustalenia ewentualnych źródeł zanieczyszczenia. Podczas wizji lokalnej przeprowadzono badania z wykorzystaniem przenośnego zestawu do pomiarów terenowych. Wyniki badań wskazały, że stopień natlenienia wody przy zaporze czołowej wynosił  5,9 mg O2/l oraz 7,0 mg O2/l w rejonie dopływu Mlecznej do zbiornika. Zawartość tlenu w wodach rzek Mleczna i Kosówka wynosiła powyżej zbiornika odpowiednio: 9,5 mgO2/l i 8,3 mgO2/l. Wartości przewodnictwa, odczynu pH i temperatury były charakterystyczne dla I klasy jakości wód powierzchniowych. Woda wizualnie była czysta, klarowna, o zapachu obojętnym. Śnięte ryby w ilości kilkudziesięciu sztuk stwierdzono w okolicy zapory czołowej. Po zakończeniu pomiarów terenowych oraz dokonaniu wizji lokalnej, inspektorzy pobrali próbki wody do badań na obecność m.in. detergentów, związków azotu.

         Z uwagi na istniejące kąpieliska, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Radomiu wystąpił do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli sanitarnej wód zbiornika.

         Wystąpiono również do Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Radom z wnioskiem o niezwłoczne zlecenie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii przeprowadzenia badań ryb oraz podjęcie działań zmierzających do usunięcia „śniętych” ryb ze zbiornika wodnego.

Opcje strony

do góry