UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
09.09.2008

Rejestracja wstępna - "REACH"

REACH obowiązek wstępnej rejestracji

Rejestracja wstępna rozpoczęła się 1 czerwca 2008 roku
i będzie trwała do 1 grudnia 2008 roku



Zgodnie z art. 28 Rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiegoi Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzeniaEuropejskiej Agencji Chemikaliów, z mieniającego dyrektywę 1999/45/WE orazuchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji(WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE rozpoczęła się rejestracja wstępna.

REACH jest to rozporządzenie w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. Przepisy rozporządzeniaobowiązują od dnia 1 czerwca 2007 r. System REACH nakłada na przemysł większąodpowiedzialność związaną z zarządzaniem zagrożeniami stwarzanymi przezsubstancje chemiczne w odniesieniu do zdrowia ludzkiego i środowiska.System REACH dotyczy wszystkich substancji chemicznych: używanych w procesach przemysłowych i w życiu codziennym .

1 grudnia 2008r. jest ostatnim dniem, w którym można dokonać rejestracji wstępnej.
 

UWAGA !!!
w Polsce termin upływa o godz. 23:00 w dniu 1 grudnia 2008 r.

Tylko firmy dokonujące rejestracji wstępnej swoich substancji mogą skorzystać z przedłużonych terminów pełnej rejestracji.



Terminy uzależnia się od tonażu produkowanych lub wprowadzanych do obrotu na terytorium Wspólnoty przez dany podmiot substancji oraz od ich niebezpiecznych właściwości.
Zróżnicowane terminy są następujące:

  • 30 listopada 2010 r.,
  • 31 maja 2013 r. lub
  • 31 maja 2018 r.

Występujące obecnie na rynku UE chemikalia, które odpowiadają definicji zawartej w art. 3 pkt 20 substancji wprowadzonych i podlegają obowiązkowirejestracji w Europejskiej Agencji Chemikaliów, na podstawie art. 5

w przypadku, jeżeli nie dokona się rejestracji wstępnej, z dniem 1 grudnia 2008 powstaje obowiązek pełnej rejestracji substancji.
W przypadku braku rejestracji obowiązuje zakaz obrotu.



Jeżeli Państwo:

  • produkują lub importują (spoza UE) substancje lub preparaty chemiczne,
  • produkują lub importują (spoza UE) wyroby, które w sposób
    zamierzonyuwalniają substancje chemiczne podczas stosowania
    w ilości co najmniej 1 tony rocznie to muszą dokonać
    rejestracji wstępnej.

Po zakończeniu rejestracji wstępnej, zgodnie z art. 5 substancje w ich postaci własnej, jako składniki preparatów lub w wyrobach, które nie zostałyzarejestrowane, nie będą mogły być wprowadzane do obrotu we Wspólnocie.
W przypadku nie dokonania rejestracji wstępnej, nie będzie można korzystać z okresów przejściowych podanych w art. 23, a więc, po 1 grudnia 2008 r., w celu kontynuowania produkcji, zaistnieje konieczność dokonania od razu pełnej rejestracji substancji.
W innym przypadku obowiązuje zakaz obrotu.
Produkcja lub import będą mogły być wznowione po dokonaniu pełnej rejestracji substancji.

Rejestracja wstępna jest obowiązkowa jedynie w przypadku korzystania z okresów przejściowych. Jeżeli nie chcą Państwo
skorzystać z okresów przejściowych, możliwe jest dokonanie od razu pełnej rejestracji po 1 czerwca 2008 r.
Rejestracja wstępna daje dodatkowy czas na zgromadzenie i selekcję dostępnych danych oraz uzyskanie brakujących informacji potrzebnychdo dossier rejestracyjnego.
Rejestracji pełnej swoich substancji będziemożna dokonywać dopiero w 2010 r., 2013 r, 2018 roku – w zależności od wielkości produkcji, importu oraz właściwości substancji.

Rejestracji wstępnej dokonują:

 

  • producenci i importerzy substancji wprowadzonej w jej postaci własnej lub w preparacie, jeżeli ilość tej substancji wynosi co najmniej 1 tonę na rok włączając półprodukty,
  • producenci i importerzy wyrobów zawierających substancje, które w sposób zamierzony uwalniają się z wyrobów podczas normalnych i racjonalnie przewidywalnych warunków stosowania i są obecne w tych wyrobach w ilości co najmniej 1 tony na rok,
  • wyłączni przedstawiciele producentów spoza obszaru UE.

 

Rejestracja wstępna uregulowana została w art. 28.



W myśl art. 23 każdy potencjalny rejestrujący substancję wprowadzoną w ilości co najmniej 1 tony rocznie, w tym bez ograniczeń półprodukty, przekłada Agencji wszystkie następujące informacje:

  1. nazwę substancji zgodnie z wymaganiami w tym numery EINECS i numery CAS lub, jeżeli nie są one dostępne, inne kody identyfikujące,
  2. własne imię i nazwisko lub nazwę, nazwisko osoby kontaktowej, a takżew stosownych przypadkach, imię i nazwisko oraz adres swojego przedstawiciela,
  3. przewidywany termin rejestracji i zakres wielkości obrotu,
  4. nazwę innej (innych) substancji według nomenklatury IUPAC, o których istnieją ewentualnie istotne informacje, mające znaczenie dla substancjiwstępnie zarejestrowanej. Jest to sposób na wskazanie, które dane można wymieniać w ramach tzw. podejścia przekrojowego, (ilościowych) zależności struktura-aktywność ((Q)SAR) oraz grupowania substancji.

 

Rejestracja wstępna jest bezpłatna.



Dopiero podczas rejestracji pełnej trzeba będzie uiścić opłatę za rejestrację substancji. Wielkość tej opłaty będzie regulowana rozporządzeniem KomisjiEuropejskiej w sprawie opłat i należności.Przed podjęciem decyzjinależy pamiętać, iż w odniesieniu do każdej zarejestrowanej wstępnie substancji automatycznie tworzone będą Fora Wymiany Informacji o Substancji - SIEF (PRE-SIEF). Zarejestrowanie wstępnesubstancji oznaczać będzie jednocześnie uczestnictwo w forumdotyczącym tej substancji.

Dokonanie rejestracji wstępnej nie zobowiązuje do pełnej rejestracji w przyszłości.
INFORMACJE DLA DALSZYCH UŻYTKOWNIKÓW



W celu zorientowania się, czy będzie możliwość po 1 grudnia 2008 r. zaopatrywania się legalnie w substancje dostępne na rynku,niezbędne w swojej działalności, należy uzyskać następujące informacje od swoich dostawców:

  • czy dostarczane substancje są, lub będą, wstępnie zarejestrowane,
  • w jakim terminie ma nastąpić ich pełna rejestracja,
  • w przypadku substancji wprowadzanych do obrotu przez dany podmiot w ilości powyżej 10 ton na rok - czy odpowiednie dokumenty składane przy rejestracjibędą obejmować aktualny sposób użytkowania danej substancji.

 

Więcej informacji można uzyskać na stronach:



Biura ds. Substancji i Preparatów Chemicznych:
http://www.chemikalia.gov.pl
Ministerstwa Gospodarki:
http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/REACH
Europejskiej AGENCJI Chemikaliów:
http://echa.europa.eu
Krajowego Centrum Informacyjnego ds. REACH:
http://reach.gov.pl
Europejskiego Biura Chemikaliów:
http://ecb.jrc.it
Oraz Punktu Konsultacyjnego ds. REACH:
http://www.reach-info.pl

Opcje strony

do góry