UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
04.10.2022

Nielegalne składowanie odpadów w Sułkowskiej Woli, gm. Przytyk odkryte przez WIOŚ

Wielotygodniowe działania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Radomiu doprowadziły do odkrycia nieznanych substancji zgromadzonych na terenie wyrobiska po kopalni piachu w Sułkowskiej Woli, gm. Przytyk, a także do zatrzymania mężczyzn, którzy przewozili samochodem ciężarowym nieznane substancje.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Radomiu od dłuższego czasu prowadził obserwację wyrobiska po kopalni piachu znajdującego się na terenie gminy Przytyk. Do podjętych działań należało m.in. instalowanie fotopułapek oraz zaangażowanie dużego zespołu inspektorów WIOŚ.

Czynności te doprowadziły ostatecznie do zatrzymania w dniu 22 września 2022 r. kierujących pojazdem ciężarowym podczas rozładunku odpadów na terenie tego wyrobiska. Podczas działań, wspólnie z pracownikami WIOŚ z delegatury w Radomiu, brali udział m.in. funkcjonariusze Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ, Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Wobec mężczyzn zastosowano cztery dozory policyjne oraz jeden areszt tymczasowy. Trwają dalsze czynności policji i prokuratury w tej sprawie.

Podczas oględzin stwierdzono, że na terenie wyrobiska po kopalni piachu oraz na zatrzymanym samochodzie zgromadzono szacunkową ilość odpadów:

- 12 mauzerów tj. zbiorników o pojemności 1000 l z substancją niewiadomego pochodzenia,

- 34 beczki z substancją niewiadomego pochodzenia,

- pół przyczepy samowyładowczej wypełnionej substancją sypką niewiadomego pochodzenia,

- pryzmę o objętości 18 m3 zawierająca sypką substancję,

- 500 m3 zmieszanych odpadów znajdujących się na ścianie wyrobiska. Są to mi.in: materiały gumowe, tworzywa sztuczne a także substancja sypka w postaci kolorowego proszku.

Dodatkowo, badania przeprowadzone georadarem wskazują, że na terenie wyrobiska mogą znajdować się kolejne „znaczne ilości” ukrytych materiałów.

Próbki substancji znajdujących się w zgromadzonych pojemnikach zostały pobrane do badań. 

Będą także pobierane próbki gleby na zawartość m.in. metali ciężkich. To badanie wykona Centralne Laboratorium Badawcze na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Radomiu.

Przypuszcza się, że w ujawnionych pojemnikach – a zwłaszcza w beczkach i zbiornikach o pojemności 1 m3 -  mogą znajdować się odpady niebezpieczne. Informacje odnośnie charakteru odpadów i ich ewentualnego zagrożenia dla środowiska zostaną nabrane, gdy będą poznane wyniki badań tych odpadów. Wtedy także będzie można stwierdzić czy doszło do skażenia oraz czy zbadane substancje zagrażają środowisku.

Opcje strony

do góry